Portre

Baktıkça hissetmek

SERAMİK SANATÇISI YASHA BUTLER

Yasha Butler, Barcelona ve İstanbul arasında mekik dokuyan bir seramik tasarımcısı. ‘Baştan çıkartma, güdülerin en saf olanı olmayabilir ama işlerimde yansıtmak istediğim şey bu’ diyen Butler ile yaratıcılık ve sanat üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik!

s2

Yaratıcılığı nasıl tanımlarsınız? Her tanım yaratıcılık gerektirir. Bir kelimeden de öte, her yeni günde farklı tanımlanabilecek bir his. Yakın bir dostumla uzun sohbetlerimizden birinde şöyle tanımlanmıştı: ‘İnsanın hayatın sıradanlığıyla olan yarısı…’

Bilgi akışınızı nereden sağlarsınız? Hayattan, sokaktan, insanlardan ve bakmakla görmek arasındaki o ince çizgiden.

Seramik tasarımcısı olmak çocukluk hayaliniz miydi? Ben önce çiçekçi oldum. Tasarımcı unvanı çok tüketilir oldu. O yüzden, ‘çiçekçi’ benim için hala keyifli bir unvan sayılır. Deniz subayı olmak isterdim ama çöp kamyonlarının arkasına atlayan işçilere özenip çöpçü olmak istediğim de olmuştu. Son üç senemde ise kim ve ne olmak istediğimle ilgili değişimler geçirdim.

s3

Şu sıralar hangi müzikler eşliğinde çalışıyorsunuz? İnternete erişimimizin sınırlandığı şu günlerde hayat ritmim biraz sekteye uğramadı değil… Soundcloud’da günlük moduma ve tasarlayacaklarıma göre bir set mutlaka buluyorum. ‘DoguCivicik’ hesabı her gün ziyaret ettiklerim arasında…

En son hangi kitapları okudunuz? Kitap kurdu olduğum söylenemez ama etrafımda onlardan çok var. Haliyle pek çok kitap geçiyor elime. Hepsinden sürüklediği kadar bir şeyler okuyor ve okuyanlardan en güzel kısımlarını heyecanla dinliyorum. Şu sıra onlardan biri, ‘Bitkilerin Gizli Yaşamı’.

Size ilham veren tasarımcı ve sanatçılar kimler? Nevi şahsına münhasır nice insan… Keşfedilmemiş yetenekler ya da vücut diliyle bile beni etkilemeyi başarmış sokak insanlarını sayabilirim.

s4

Dekorasyon dergileriyle aranız nasıl? Dergi karıştırıcısıyım; ilgimi çeken bir görsel yakalayabildiğim noktada detayları merak eder, araştırırım. Beni durdurması ve yakalaması gerekiyor, biraz zahmetliyim.

Gelecekle ilgili sizi ne düşündürüyor? Doğa bize küsecek mi yoksa kucaklayacak mı? Endişelerim ve umutlarım arasında gidip geliyorum. Doğayla ruh birliği içinde yeni yeşil noktalar oluşturmak, hiç beklenmedik yerlerde yeşilin her tonunu insanların hayatına sokmak istiyorum. Neler hayal ediyorum bir bilseniz! (fineartamerica.com/profiles/sasha-butler.html)

YAPIM RANA KORGÜL