Dekorasyon

Çorlu’da modernist bir yaşam kozası

Başar ailesinin Çorlu’da konumlanan yaşam kozası, aslında modern zamanların çiftlik evi konseptini hayata geçiren bir proje. Bizi ferah, net, akıcı bir mimari tavırla tanıştıran ve DPİ Mimarlık & Emregül Mimarlık ortaklığında tamamlanan bu yapının en önemli özelliklerinden biri ise peyzajı BGM Tasarım tarafından çözümlenmiş 10.000 m2 lik bahçesi ve açık hava alanı. Aslında sadece bu büyüklük bile özgür olmanın ve özgür yaşamanın ne demek olduğunu anlatıyor…

ç2

Şehrin merkezinden çok uzakta konumlanan bu evin hikayesi, işine tutkuyla bağlı bir babanın uzun çalışma saatlerinde ailesinden ayrı kalmak istememesiyle başlıyor. 10 yıl önce fabrikalarını Çorlu’ya taşıyan Başar ailesi, İstanbul – Çorlu arasında mekik dokumaktan ve uzayan mesai saatlerinde fabrikada sabahlamaktan oldukça yorulmuş. İş gereği aile ve çocuklarla geçen zamanın da kısıtlanması nedeniyle de, fabrika arazisi üzerinde tüm ailenin rahatça yaşayabileceği geniş bir evin hayalini kurmuşlar. Danıştıkları kişi ise daha önce ailenin tüm ofis, fabrika ve evlerini tasarlayan Mimar Cumhur Emregül. Aileyi çok iyi tanıyan ve onların yaşam alışkanlıklarını çok iyi bilen Emregül, ortakları Mimar Mehmet Babalı ve Mimar Ragıp Limoncu ile birlikte bir proje tasarlamış. Mimarlarına daha önceki deneyimleri sayesinde sonsuz bir güven duyan Başar ailesi projeye hiç müdahale etmemiş. Böylece 2.000 mlik kapalı alanda dokuz yatak odası ve banyosu, türk hamamı, sauna ve buhar odası ve oyun odası gibi farklı fonksiyonları yaşayanlarına bir arada sunan bu akıllı ev, en son teknolojiyle donatılarak 18 ay gibi kısa bir sürede hayata geçmiş. Üstelik, yaklaşık 10.000 mlik bahçesinde spor alanı, yüzme ve süs havuzu, zen bahçesi, gül bahçesi ve açık hava şömine köşesi bulunuyor. Yaşayanlarına kendilerini tatilde hissettiren özel peyzaj ise Mimar Begüm Eryılmaz imzalı.

ç3

AÇIK HAVA OTURMA BÖLÜMÜ  Bu mekan bir salon mantığında kurgulanmış; oturma alanı, yemek bölümü, bar ve mutfak birlikte yer alıyor. Kettal markasına ait tüm mobilyalar İspanya’dan özel olarak getirilmiş.

Selvi ağaçlarıyla çevrelenmiş yoldan eve ulaşınca karşımıza taş, ahşap ve çelik detaylarla tasarlanan çiftlik evi çıkıyor. Eve atılan ilk adım, içeride süren yaşamı anlatmaya yetiyor aslında. Fazla detaylardan ve abartıdan uzak, iç – dış mekan sınırlarını ortadan kaldıran, şeffaf ve açık bir yaşam alanı. BGM Tasarım tarafından tasarlanan bahçe, yeşil dokusuyla her an yaşamın içine sızarken, iç mekanda da ahşap – mermer iş birliğinin farklı örnekleri doğallık hissini perçinliyor. Evin merkezini, ana yaşam alanı olan salon oluşturuyor. Şömine ve TV bölümünden oluşan salon, sürgülü cam kapılarla bahçeye açılıyor. Ev, bu cam cepheler sayesinde çok daha ferah ve aydınlık. Mutfak ve yemek bölümü, salondan mermer kolonlarla ayrılıyor. Cam kapılar sayesinde, bu bölüm de bahçenin yeşil dokusu ve güneş ışığını içeri davet ediyor. Tüm mobilyaların modern çizgilerde ve natürel renklerde tutulduğu evde dingin bir atmosfer hakim. Detaylarla şıklaşan dekorasyon Four & More mağazasından seçilen aksesuarlarla tamamlanmış.

ç4

SALON  Üç bölümden oluşan salon açık planlı bir yapıda. Eve adım atınca sizi karşılayan TV bölümü orta aksta konumlanıyor. Sol tarafında mekandan mermer kolonlarla ayrılan mutfak ve yemek bölümü, sağ tarafında ise şömine köşesi yer almakta.

ç5

MUTFAK Açık planda tasarlanmış mutfak, pratik bir kullanım sunuyor. Lineadecor’dan seçilen lake dolap kapakları, mermer mutfak tezgahı, gizli LED aydınlatmalar ve içeri dolan güneş ışığı mekanda parlak bir etki yaratmakta.

ç6

YEMEK BÖLÜMÜ Bu alan, her iki cam cepheden gelen güneş ışığı sayesinde ışıldıyor. Özel olarak tasarlanan yemek masası ve sandalyeler Mozaik 220V’dan alınan aydınlatmalarla tamamlanıyor.

İkinci kat, özellikle yatak odaları için ayrılmış. Odalar ortak bir salona açılıyor. Dekorasyonda kullanılan sıcak renkler, kayar kapılar ardına gizlenen kitchenette ve bar, mekana dinamizm katıyor.

ç8

EBEVEYN YATAK ODASI  Yatak odalarının tümü kendi özel banyolarıyla birlikte tasarlanmış. Geniş bir terasa açılan bu odada, yatak ve koltuk Koleksiyon Mobilya’dan tercih edilmiş.

ç7

İKİNCİ KAT SALON  Bu alan, yatak odalarının açıldığı noktada konumlanıyor. Giriş katındaki salona göre daha renkli ve dinamik olan bu mekan, genellikle hafta sonları ailenin genç üyelerinin buluşma noktası. Kitchenette ve bar, kırmızı sürgülü kapılar ardına gizlenmiş.

son

İsmini Başar ailesinin ilk torunundan alan Fatma Naz’ın Çiftliği; yüksek tavanları, geniş iç mekanları ve yalın mimarisiyle çok modern ve minimalist bir stile sahip. Açık planı sayesinde evi oluşturan tüm üniteler adeta birbirine doğru akıyor, camın bonkörce kullanılışı evi dışarı katıyor. Bu tabloya, evin üzerine kurulu olduğu yaklaşık 10.000 mlik bahçenin muntazam peyzajı, uzun boylu ağaçları, farklı bitki türleri, gül ve lavanta bahçeleri, tik ahşap bir iskeleyle çevrili havuz kenarı ve süs havuzu da eklenince geriye eksik hiçbir şey kalmıyor.

YAPIM MELDA ONBAŞYAN  FOTOĞRAFLAR ENGİN AKDENİZ