Dekorasyon

İtalyan esintisi

Alaçatı Hacımemiş Mahallesi’nde yer alan ve renk tutkunu detaylarıyla enerji taşıyan bu evin sahibi, yine aynı cezbedici ruha sahip bir Alaçatı mağazası Lisa Corti’nin sahibi ve Türkiye temsilcisi Carolina Okman. Markanın egzotik, sıcacık, hareketli, karnaval tarzını, Okman evinin her köşesine yansıtmış.

 qqqq

Alaçatı’nın en renkli mağazalarından biri olan Lisa Corti’nin sahibi Caroline Telese Okman, Hacımemiş’teki bu evi annesi Neyran Telese için hazırlamış. Neyran Hanım, yılın belli zamanlarında İtalya’da, diğer zamanlarında ise Türkiye’de yaşıyor. Türkiye’deki hayatını artık Alaçatı’da sürdüren Carolina Okman ise esasen Ceza Hukuku avukatı ama 14 yılı aşkın bir süredir annesiyle birlikte Lisa Corti markasının Türkiye temsilciliğini yürütmekte.

Ev Alaçatı’nın merkezinde, oldukça sakin ve huzur dolu bir konuma sahip. Alaçatı’nın bugünkü popülerliğinin başlamadığı yıllara ait eski taş evlerin ruhunu taşıyor olması ve benzer karakterdeki evlerin bulunduğu bir sokakta yer alması en cezbedici özelliği. Evin yapım ve renovasyonu Mihriban Demirkut’a ait. Carolina’nın da bu renovasyona ek olarak dekorasyon anlamında bazı minimal eklemeleri olmuş. Evi fazla mobilya ile doldurmadan Lisa Corti ev tekstili ürünleriyle renklendirerek karakter katmaya çalışmış.

Toplamda 175 m2 kullanım alanı bulunan bu yapı, oldukça ilginç bir mimariye sahip. Üç odanın yanı sıra oldukça yüksek tavanlı, ferah bir salonu, salondan hem ayrı hem de iç içe geçmiş hissi yaratan özel tasarım mutfağının haricinde Alaçatı mimarisi için sıra dışı sayılabilecek bir terası da var. Aslında geniş bir loft gibi tasarlanan bu kat, kapı ve separasyonlardan arındırıldığı için de derinliğini korumuş.

_TUM3418

SALON Her hafta Cumartesi günü kurulan Alaçatı Pazarı’ndan alınan taze çiçekler ve sebzeler evin dekorasyonunda önemli birer detay. Hacımemiş Mahallesi’nde yer alan evde kullanılan mobilyalar için Alaçatı’daki antikacılar ve eskiciler gezilmiş. Kullanılan tüm yastık, yatak örtüsü, masa örtüsü, vazo, aydınlatma gibi renkli aksesuarlar ise Lisa Corti mağazasından.

fff

Ev genelinde beyaz ve mavi renkler hakim. Bu renkler de evin eski Rum konseptini yansıtmasına yardımcı oluyor. Hafif ve mistik bir atmosfere sahip evin dekorasyonunda bölgedeki antikacılardan alınan parçalar ve özel üretim mobilyalar kullanılmış. Evin giriş katında, koridorlarda ve banyolarda çini, yatak odalarında ise ahşap kullanılmış. Duvarlar orijinal taşlarını korurken, belli kısımlarda beyaz köy sıvası uygulanarak temiz ve hafif görünüm sağlanmış. ‘Dekorasyon hiçbir zaman bitmez’ diyen Carolina, ilerleyen süreçte estetik, renk ve fonksiyonlara olan ihtiyaçların da değişkenlik gösterebildiğini savunuyor ve ekliyor, ‘Bu değişiklikleri eve yansıtmak, evin canlı kalmasını sağlıyor.’ Alaçatı’nın kalbinde gösterişten uzak ve ağırbaşlı duruşunun yanı sıra sunduğu konforuyla annesi ve misafirleri için huzur bulabilecekleri ve rahatlayabilecekleri bir kaçış noktası olsun istemiş Carolina. ‘Diğer evimizde tercih ettiğim antika ve renkli aksesuarların aksine bu evde sade ve yumuşak bir atmosfer hakim olsun istedim, tıpkı açık havada yaşar gibi.’

 ee

MUTFAK Terasa açılan bölümlerden biri olan bu mutfakta, taş duvarlarla uyum yakalayan dolaplar ve masa yine renkli bir atmosferin başlıca aktörleri.

_TUM3466

EBEVEYN YATAK ODASI Yatak odalarında beyaz duvarlar mekana sadelik katıyor. Lisa Corti markalı renkli tekstiller beyazın hakimiyetindeki ortamla kontrast yaratıyor.

_TUM3432

d

MİSAFİR YATAK ODASI Mekanda, birbirlerinden farklı desenlere sahip dokular ve doğal aksesuarlar kombinlenmiş. Rahat ve sıcak bir atmosfer yaratmak için eklektizmden yola çıkılmış.    

Kışın keyfini sürüyoruz ve yazın işimizi yürütüyoruz dedikleri Alaçatı, beş yıldır onların yuvası olmuş. Sezon dışında köpekleriyle sakin hayatın tadını çıkardıkları, huzur buldukları ve ilham aldıkları oyun alanları. Evinde en sevdiği dekoratif parçalar kesinlikle İtalya’daki yaşamını hatırlatan ve duygusal nedenlerle bağlı olduğu parçalar. ‘Yine de tüm bunları, her akşam eve geldiğimde köpeklerimin bana yaşattığı manevi mutlulukla değişmem’ diyerek sözünü tamamlıyor Okman.

YAPIM KAROLİN APİK FOTOĞRAFLAR TUNÇ SÜERDAŞ