Dekorasyon

Yalıkavak’ta yalın ve doğal bir ev

Bodrum – Yalıkavak Tilkicik Koyu’nda, modern mimarisiyle dikkat çeken Seba Green Sitesi’nde konumlanan bu ev, ferah bir yaz mekanı olarak tasarlanmış. Sade ve yalın dekorasyonunda beyaz, ahşap detaylar, konfor duygusu ve yalınlık ön plana çıkıyor.

_MG_2131 copy

Seba İnşaat’ın başarılı ve iddialı projelerinden biri olan Seba Green Sitesi’nde, beş farklı tipte 44 villa bulunuyor. Denize sıfır konumdaki sitede kaliteli ve konforlu yaşam hedeflenmiş. Ziyaret ettiğimiz bu dubleks villa, konumu itibarıyla harika bir koy manzarasına sahip. Deniz adeta ayaklar altında ve villanın önü açık. İdeal bir mahremiyete sahip villalar yakın olsalar dahi birbirlerini görmüyorlar.

Ziyaret ettiğimiz bu yazlık yaşam kozasının sahibi, bir iş adamı; bu evde yaz aylarında kızıyla beraber yaşamakta. Bu sene burada üçüncü yazları olduğunu söylüyor ev sahipleri, diğer yandan sık sık misafir de ağırlıyorlar. Kısacası keyif ve rahatlık üzerine kurgulanan evde hareket tüm yaz hiç bitmiyor. Ev sahibi ayrıca Bodrum’daki aktif çalışma hayatından ve Bodrum’a sık sık seyahat etmesinden dolayı bu mekanı yılın tüm aylarında kullanıma hazır tutuyor.

Aile bu eve, üç yıl önce site inşaatı biter bitmez taşınmış. Kullanım alanı 250 m2 olan bu dubleks yapıda dört oda bulunuyor. Giriş katta geniş bir salon, mutfak, misafir odası ve banyosu, üst katta ise özel giyinme bölümlü ebeveyn yatak odası, iki misafir odası ve iki banyo yer alıyor. Aile, evin ilk sahipleri olduğu için evde herhangi bir yıkım olmadığı gibi dekorasyona hemen başlanmış. Yaklaşık altı süren dekorasyona ailedeki kadınlar el atmış. Ev sahibinin annesinin emeği ve zevki her yerde görülüyor. Mudo Concept, Taş Design, Ica Home & Garden ve Cumba Selection’dan yapılan dekorasyon alışverişlerini keyifli aksesuarlar tamamlıyor.

ikili

TERAS OTURMA KÖŞESİ Hava şartlarına dayanıklı rattan malzemeden seçilen dış mekan mobilyaları Ica Home & Garden’dan alınmış. Döküm yan sehpa Taş Design’dan, renkli yastıklar Mudo Concept’ten seçilmiş. Peyzaj yaz – kış yeşil kalabilecek ağaç ve bitkilerle düzenlenmiş. Bahçede çamlar, sikaslar ve dev bir bonzai yer alıyor.

TERAS YEMEK KÖŞESİ Salondan açılan terasta yer alan yemek bölümü yine rattan malzemeden seçilmiş. Çam ağaçları ve yarı seperasyon ile mahremiyet sağlanmış. Mekandaki ahşap kullanımı doğallık tercihinin altını çiziyor.

_MG_2099 copy

SALON Beyaz rengin tercih edildiği salonda yer alan L formlu kanepe, Mudo Concept’ten seçilmiş, tablolar ve orta sehpa Taş Design’dan alınmış. İngiliz tarzı berjer ve pufun döşemelik kumaşı, evin rengine uyumlu olarak yenilenmiş ve L kanepe ile aynı kumaştan yastıklarla tamamlanmış. Parça halı Step Halı’dan, sehpa üzerindeki çaydanlıklar ise Uzakdoğu’dan.

Mobilya seçimleri arasında modern bir L formlu kanepe, İngiliz tarzı bir berjer ve dresuar, Uzakdoğu işi dolaplar ve bir dresuar görülüyor. Duvardaki sanat eserleriyle eve ayrı bir ruh katılmış. Sanat, ev sahibinin özel merakı ve keyfi… Sıcak ve samimi ev konforunda olmasına özen gösterilmiş evde bol gün ışığı da var. Büyük pencerelerden süzülen güneş evin her köşesinde. Bir Bodrum evi için oldukça yüksek tavanlara sahip bu kozanın perdelik kumaşlarında çoğunlukla beyaz tül tercih edilmiş. Aydınlatma sistemi salonda tavan spotu ve abajurla, üst katta ise avize ve başucu lambalarıyla çözülmüş. Ev genelinde zeminler beyaz travertenden yapılmış, merdivenlerle başlayan parke üst katta da devam ettirilmiş. Salonda halı, üst kattaki yatak odalarında ise yöresel kilim kullanılmış. Diğer zeminler (özellikle de yaz aylarında) çıplak kullanılıyor.

_MG_2152 copy

YEMEK ALANI Yemek masası ve vazo Taş Design’dan seçilmiş, sandalyelere koton kılıf diktirilmiş. Tablo ev sahibinin özel sanat koleksiyonundan.

kkki

ÜST KAT KORİDOR Üst kat odalar arasında devam eden koridorda kafesli ayna Taş Design’dan alınmış, arka duvardaki mozaik desenli kadın tablosu ev sahibinin annesi tarafından yapılmış.

MİSAFİR BANYOSU Mobilyalar Ideal Standard’dan seçilmiş, taş ve ahşap birlikteliğinin uyumunu yansıtıyor. Ayna Mudo Concept’ten.

Yalıkavak keyfini ve Bodrum rüyasını sessizce köşesinden yaşayan bu yapının sessiz, natüralist yaşam alanlarını gezerken beyaz ve nötr renk paletini de birlikte izliyoruz. Bodrum’un kendi karakterinden çıkardığımız bu eşsiz doğaya teşekkür ediyoruz.

YAPIM RANA KORGÜL FOTOĞRAFLAR KADİR AŞNAZ