Dekorasyon

Koyu tonlar ve ışıltılarla Manhattan tarzı!

İç mimar Esra Kazmirci’nin İstinye Panavia’da ailesiyle beraber yaşadığı evde, şıklığın yanı sıra sıcak ve maskülen bir hava egemen. Koyu tonları bakır, gümüş ve bronz gibi ışıltılı malzemelerle birleştiren Kazmirci, bu evde Manhattan tarzını kurgulayarak için çarpıcı detaylar ilave etmiş!

k3

SALON Mermer ve bronz detaylardan oluşan televizyon ünitesi özel üretim. Aynı zamanda bir kısmı kitaplık olarak da kullanılıyor. Gri kanepe Ahmet Kaleli’den, kahverengi deri chester kanepe Mudo Concept’ten, siyah parlak lake yan sehpa Beymen Home’dan, Tiftix marka halı Diseno’dan seçilmiş.

Dört kişilik bir aile olan Kazmirci Ailesi, yeni bir yaşam kompleksi olan İstinye Panavia Evleri’ne taşınalı yaklaşık beş ay olmuş. Daha önceki Bebek evinden sonra tekrar Boğaz’ı tercih eden aile, bu siteyi ise çocukların okuluna yakınlığından ve yaşam tarzlarına en kolay şekilde cevap verebileceğinden dolayı uygun bulmuş. ‘Eski evimiz müstakil ve bahçe içindeydi. Burası bir site olduğu için gerek güvenlik, gerekse sosyal imkanları mevcut. Çalışan ebeveynler için hayat bu şekilde biraz daha kolay ve pratik oluyor. Eşim Süleyman iktisatçı ve tekstil sektöründe çalışıyor. Erkek çocuklarımız Roni 10, Aksel 7 yaşında. Bu yıl ailemize Cupcake isimli dişi bir Shiatsu katıldı. Sitemiz yeni tamamlandı ve hatta siteye taşınan ilk aile biziz diyebilirim’ diye anlatmaya başlıyor iç mimar Esra Kazmirci ve ‘Burası oldukça modern bir proje. İnşaat Panaroma Grup tarafından yapılmış. Bizim evimiz rezidanslardan birinin üst çatı dubleksinde yer alıyor ve teraslar ile birlikte toplam 340 m2 kullanım alanına sahip. Alt katta salon, mutfak, misafir odası ve misafir tuvaleti ile hizmetli odası, üst katta ise ebeveyn odası ve çocuk odası yer alıyor. Ayrıca toplam beş banyo bulunuyor’ diyor.

k4

YEMEK BÖLÜMÜ Meşe duvar üzeri Tom Dixon aplikler Heal’s Londra’dan. Önünde duran pirinç ayaklı büfe özel üretim. Büfe üzerindeki Buddha heykelleri Bali seyahatinden. Yemek masası özel üretim ve üzerinde yer alan Tom Dixon sarkıtlar Haaz’dan. Hay Design sandalyeler Diseno’dan alınmış.

k5

SALONDAN DETAYLAR  1. Mavi boncuklar Ceren Büke’nin ev hediyesi. 2. Mermer ve bronz kombini kitaplık, adeta bir kaynak hazinesi. 3. İçki arabası üzerindeki kurukafa desenli şişe ve kadeh seti Dwell Londra’dan. 4. Turuncu çiçeklerin çevresindeki bardaklar Multumikrop’tan. 5. Kaide üzeri bronz melekler Lebriz Art’tan seçilmiş. 6. Eileen Gray tasarımı E1027 sehpa üzerindeki aksesuarlar Alessi ve Kapalı Çarşı’dan, toplar Oka Londra’dan alınmış. 7. Vestiyerdeki dresuar üzerinde yer verilen bronz aksesuarlar Çukurcuma’dan. 8. Kapaklı mumlar HAppyThings’ten alınmış. 9. Kitaplıktaki Moser filler Beymen Home’dan alınmış.

Henüz inşaat sırasında hatta binalar çıkmamışken, proje Esra Kazmirci Mimarlık tarafından çözümlenmiş. Site projesine ofis olarak da hizmet verdikleri için uygulama çizimlerinde bir zorluk yaşanmamış. Mevcut planlar ev sahiplerinin yaşam tarzına göre değişikliğe uğramış. Projedeki mevcut hol ve merdiven kovası genişletilmiş. Üst katta yer alan üç oda birleştirilmiş ve iki oda şeklinde düzenlenmiş. Tüm odaların kendi banyoları oda içinde çözümlenmiş. Ev sahibesi Esra Kazmirci iç mimar olduğu için dekorasyon konusunda bir zorluk yaşanmamış. ‘Evin iç mekanlarını büyütmek ve ferah göstermek için belli uygulamalar yapıldı. Mekanların hemen hemen hepsinde ayna kullanıldı. Giriş hol zemini ferah olması açısından açık renk mermer ile döşendi’ diyerek detayları paylaşan iç mimar Esra Kazmirci, ‘Dekorasyonda New York Manhattan tarzı bir ev konseptinin bu mekana uygun olacağını düşündüm. Evin kendi mimari yapısına uyum sağlayacak ama aynı zamanda gerek bizi gerekse misafirleri içine alacak sıcak bir mekan olmalıydı. Ev genelinde mermer, bronz, ahşap ve cam malzemeleri bir araya getirdim. Renk seçimlerinde gri, beyaz, gri meşe, ceviz ve bronz renkleri kullandım. Ayrıca kullanılacak malzemelere göre de duvar renklerini belirledim. Evde her türlü aydınlatma mevcut. Tüm dolap içleri ve kitaplıklar gizli LED aydınlatma ile çözümlenirken, gereken yerlerde duvar apliği, sıva üstü ve altı spot, lambader, abajur ve sarkıtlarla ahenk yakalamaya çalıştım. Tüm odalarda keten perde kullandım. Perdeleri, salonun İstinye Koyu’na bakan manzarası kaybolmayacak şekilde hafif geçtim. Mevcutta tüm dış cephelerde kullanılan Brisoley güneş kırıcıları sayesinde perde kullanımına gerek kalmıyor’ diye ekliyor.

k6

MUTFAK Mekanın tüm mobilyaları özel üretim; ahşap işleri Lonca Dekorasyon’a, demir işleri Şenel Metal’e, cam işleri Okan Cam’a yaptırılmış. Masif meşe yemek masası yine özel üretim. Eames sandalyeler Cult Furniture Londra’dan, sarkıt aydınlatmalar ise Heal’s Londra’dan seçilmiş. LED işleri ARS Elektrik’e yaptırılmış. Zemin mermeri Stoneline’dan.

Evde zemin malzemesi olarak mermer ve parke kullanılırken detaylarda bronz çıtalar dikkat çekiyor. Sadece salonda halı kullanılmış. Evin dekorayon alışverişleri Diseno, Haaz, Mudo Concept, Öney Mimarlık, Decorise, Flamant, Riviera Maison, Mozaik, Becara, Autoban, BoConcept, Beymen Home, H&M Home, Zara Home, HAppyThings, Midnight Express, Mutlumikrop, Layla Dekorasyon, Nil Ata, Dört Mevsim Simple Life, Ikea, Madame Coco, Assouline, Amazon, Christofle, Moser, Jonathan Adler, Hansgrohe, Lumina, ve Lightwork Design’dan yapılırken Çukurcuma ve Alaçatı’dan da aksesuarlar alınmış. Ayrıca Londra’dan da alımlar yapılmış; Dwell, Heal’s, Cloth House, Cult Furniture, Anthropologie, John Lewis, Selfridges, Paperchase ve Rockett St George gibi…

k7

MİSAFİR YATAK ODASI Yatak özel üretim, yatak örtüleri Zara Home ve Madame Coco’dan, yastıklar Zara Home’dan, saat Mudo Concept’ten, aplikler Aktif Aydınlatma’dan, duvardaki dört adet tablo Çukurcuma’dan. Köşedeki siyah Panton sandalye ve Achille Castiglioni tasarımı Arco Flos aydınlatma Mozaik’ten alınmış.

k8

EBEVEYN YATAK ODASI Yatak başı ve komodinler özel üretim olarak Lonca Dekorasyon’a yaptırılmış. Tekstil ürünleri Selfridges, John Lewis Londra, H&M Home ve Zara Home’dan. Yatak başı aplikleri ise özel üretim olarak Aktif Aydınlatma’ya yaptırılmış.

k9

YATAK ODASI TERASI Şezlonglar Mudo Concept’ten, siyah ikiz koltuklar Beymen Home’dan alınmış. Aksesuar ve yastıklar H&M Home, Zara Home, Nil Ata, Ikea ve Çukurcuma’dan seçilmiş. Siyah beyaz fotoğraflar Selim Benhabib imzalı.

Sanat eserleri evde önemli bir yere sahip. Mahmut Karatoprak’ın tablosu, Ergin İnan, Hayatı Misman ve Haluk Akakçe’ye ait gravürler, Paris Maison Objet’den alınan Cobra Art’a ait pleksi üzerine baskı bir kadın portresi dikkat çeken eserler arasında… ‘Burası çok ferah bir ev, teras manzarası İstinye Koyu’na bakıyor. İş sonrasında nefes alabileceğim, kitap okuyup müzik dinleyebileceğim huzurlu bir mekan. Mutfağımız ani misafirler için daima hazırlıklıdır. Yazın terasımızda mum ışıklarının aydınlattığı fenerler, sevdiğim dostlarım, arka planda konuşmaların anlaşırlığını yok etmeyecek bir müzik benim için en güzel akşam olur’ diyen ev sahibesi ‘Bazen bir ağaca bakan pencere, bazen eski bir kitaplık evin genel konseptini geliştirmemi sağlıyor. Her seyahatimden mutlaka çok beğendiğim bir parça ile birlikte dönerim. Genelde elimdeki malzemelere az miktarda eklemeler ve küçük değişiklikler yaparak bir ambiyans yaratıyorum. Ev sizi içine almalı, yaşanmışlık olmalı, huzur ve keyif vermeli, renk harmonisi olmalı, tezatlıklar oluşturmalı, mutlaka aksesuarlarla bir denge sunmalı… Yaşadığım mekanı düzenlerken küçük eklemelerle bambaşka duygular yakalamaya bayılıyorum. Burası kendi evim olduğu için elbette ki uyguladığım her şey bize uygun oldu. Kendi zevkimi yansıttığı ve her gün yeni bir şeyler katabildiğim için kendi yaşadığım mekandaki rahatlık bir başka oluyor’ diyerek sözlerini tamamlıyor iç mimar Esra Kazmirci.

YAPIM RANA KORGÜL  FOTOĞRAFLAR KADİR AŞNAZ