Dekorasyon

Stockholm beyazı

H&M Home tasarım başkanı Evelina Söderberg’in %100 Nordik tarzı evindeyiz!

hm2

SALONDAN YEMEK BÖLÜMÜNE BAKIŞ  Beyaz rengin hakim olduğu ve az mobilya ile rahatlatılmış salonda, tasarım klasiklerinden olan Eames sandalye baş köşede yer alıyor.

KORİDOR  Evin geniş antresi ve koridorunda farklı oturma elemanları kullanılmış. Arkada Eames sandalye ve ayna yanında Bauhaus bir tabure görülüyor.

Stockholm’un popüler bir semtinde bulunan ve 1920’lerden kalma bir apartmanda konumlanan bu evde; Evelina Kravaev – Söderberg, giyim markası Hope’un yaratıcı direktörü eşi Stefan Söderberg ve çocukları Ted (15) ve Eli (10) ile birlikte yaşıyor. Ev sahipleri bu daireyi ilk gördüklerinde yüksek tavanlarına, eski orjinal parkelerine ve açık iç planına aşk olup hemen taşınma kararı almış. Kullanım alanı 180 m2 olan yaşam alanı; salon, mutfak, banyo, beş oda ve geniş bir antreden oluşuyor.

hm3

KORİDOR – ŞÖMİNE KÖŞESİ  Farklı oturma elemanlarıyla keyif köşelerine kucak açan koridorda bir de şömine yer almakta. Deri koltuk vintage bir parça, kürk yastıklar ve halı H&M Home’dan seçilmiş.

YEMEK ODASI  Yemek masasında H&M Home ürünleriyle bir sofra düzeni kurulduğunu görüyoruz. Arne Jacobsen tasarımı Grand Prix sandalyeler yine vintage. Avize olarak bir sarkıt aydınlatma tercih edilmiş.

‘Daireye girer girmez tadilata giriştik. Mutfağı yeniledik, banyoyu genişlettik ve bazı duvarları açtık. Evin tüm duvarlarını beyaza boyadık, parkelerin bakımını yaptık. Eski detaylardan kapıları, pencereleri, dolapları ve şömineyi muhafaza ettik. Mekan yüksek tavanlı ve açık plan tasarlanmış olmasına rağmen, daha da geniş ve ferah gösterebilmek için beyazı temel rengimiz olarak seçtik. Duvarlar, tavanlar ve doğramalar dahil her yeri beyaza boyadık. İstediğimiz hafiflik ve sadeliği bu sayede öne çıkardık’ diyerek evde yapılan işlemleri anlatıyor ev sahibesi.

hm4

MUTFAK  Cam dolapla uyumlu ahşap mutfak masasını vintage tarz bir sarkıt aydınlatıyor. Cam vazo ve mumluk H&M Home’dan alınmış.

Evelina Söderberg tasarımla iç içe olduğu için burayı da kendi dekore etmiş ve tarzını yansıtmış. ‘Zaman içinde dekorasyonda değişiklikler oldu. Örneğin geçen yıl yeni bir balkon ekledik. Dekorasyon bizim için çok önemli bir konu ve eşimle ortak ilgi alanımız. Gerek mobilya gerekse obje seçimlerine çok özen gösterdik. Yaşam alanımızı eşya ile doldurmak yerine sevdiğimiz az ve öz parçaları tercih ettik. Orta yüzyılın modern mobilyalarını ve doğal renklerini de kullandık. Bu iki unsur evin ana temasını ve tarzını belirledi. Büyük tasarımcılardan Arne Jacobsen ve Charles & Ray Eames tasarımı mobilyaları evimizde sıklıkla görebilirsiniz. Mobilyalarda beyaz dışında gri, siyah ve kum rengini tercih ettik. Bu sayede evde sıcaklık yakaladık. Sadece yatak odalarında perde kullandık. Evin orijinal pencerelerini çok sevdiğimiz için perdeyle saklamak istemedik. Aydınlatmalarda ise aplik ve vintage tarz sarkıtlar kullandık. Parkeler için de aynı şeyi düşündük ve halı kullanmadık; orijinal parkeleri halıyla kapatmak istemedik. Salonda şömine bölümünde sadece küçük bir kürk parçamız var. H&M Home’un birbirinden özel tasarım parçalarına da aksesuar olarak yer verdik’.

hm6

Sanat Söderberg ailesi için ayrı bir önem taşıyor. Sanatı çok sevdiğini ve teyzesinin Bulgaristan’da bir sanatçı olduğunu dile getiren ev sahibesi, ‘Evimizde teyzem Vesa Kravaeva’nın birkaç eseri var. Ayrıca Damien Hirst, Jurgen Teller, Louise Bourgeois ve İsveç’li sanatçılardan Jesper Waldersten ve Rune Hagberg’in bazı çalışmaları da bulunuyor’ diyor. Dekorasyona tamamlayıcı unsur olarak katkıda bulunan sanat eserleri dışında, evin modern ve dinamik atmosferini H&M Home ürünleri pekiştiriyor. ‘Evler yaşamak için dekore edilmeli; oturup seyretmek için değil. Evin ruhunu ve canlılığını da kaybetmemek gerek. İnanın, çocuklar bu canlılığa çok yardımcı oluyorlar’ diyerek sözlerini tamamlıyor Söderberg. Sade minimal tasarımlar, beyaz kullanımı ve ülke iklimi yüzünden soğuk bir dekorasyonu çağrıştıran İskandinav stili, bilinenin aksine Evelina Söderberg’in dokunuşuyla bu eve sıcacık bir koza tanımı yapmakta.

YAPIM RANA KORGÜL  FOTOĞRAFLAR MARTIN LÖF