Dekorasyon

Madnasa kayalarından çağdaş mimariye

_MG_2515 copy

Göltürkbükü’nde deniz ve doğayla iç içe bir lokasyonda konumlanan Cavea Residence’daki ev, mimar Kaan Çetinkaya imzasını taşıyor. Aslında sadece ev değil, tüm sitede Çetinkaya’nın sahibi olduğu Space Architects & Designers’ın tasarım vizyonunu görüyoruz: Organik formlar, doğallık ve dikkat çekici detaylar.

Cavea Residence evleri hem farklı organik mimarisi hem de modern ve sade iç mekan tasarımı ile öne çıkıyor. Mimarisi, Madnasa’nın taş yapısını deniz kıyısına ve günümüze taşırken iç mekanda cepheden referansla gelen organik formlarla birlikte daha modern, çağdaş ve konformlu yaşamlar sunan çizgiler dikkat çekiyor. Projenin tamamı, Kaan Çetinkaya ve sahibi olduğu İstanbul bazlı mimari ofisi Space Architects & Designers ekibi tarafından tasarlanmış.

rrrr

‘Cavea Residence projesinin konumu ve arazinin doğal formu, bize mimari açısından ilham kaynağı oldu. Projenin konsept ve tasarımında, bulunduğu bölgedeki tarihi Madnasa Kalıntıları’nın büyük önemi var. Madnasa’da yer alan taş mezarlar ve gizli sığınaklar, Cavea’nın formuyla birebir ilişkili diyebiliriz. Cephe kabuk tasarımını şekillendiren kaya mezarlarının doğal formlarının yanı sıra doğa ile bütünleşmesi ve modern yaşam mekanlarının yaratılması, mimari tasarıma yön veren ana kriterlerdi. Bu yaklaşımla bloklar, topografyaya uyumlu ve ana yaşam mekanları deniz manzarasına yönlenecek şekilde arazide konumlandırıldı. Bodrum yarımadasında bugüne kadar yapılan ve genelde birbirine benzeyen yapıların yan yana dizilmesiyle oluşturulan projelerin aksine, burada arazinin bize sunduğu formdan ve manzaradan her yaşam ünitesinin maksimum faydalanmasını hedefledik. Peyzaj tasarımında, yapısal peyzaj öğeleri ile yumuşak peyzaj öğelerinin kurgusunda, yapıların doğaya atıfta bulunan organik formları ve doğa ile bütünleşme yaklaşımı esas alınırken bloklar arasındaki geçiş alanları bütüncül bir peyzaj olarak ele alındı. Arazinin doğal yerleşimine ve hareketine ayak uydurarak şekillenen peyzaj çalışması peyzaj mimari Ebru Gezer tarafından yapıldı’ diye projesini detaylıca anlatmaya başlıyor Çetinkaya…

_MG_2093 copy

‘Hibrid yani melez bir tasarıma sahip olan Cavea Residence’daki bu evin sade, yormayan, sadece fonksiyon ve konfor odaklı bir dekorasyonu var. Sitedeki her bloğun planı birbirinden farklı. Proje toplamda, tamamı deniz manzaralı 6 blok ve 18 üniteden oluşuyor. Her daire deniz manzarasını maksimum kullanımı hedefleyerek kendine özel bir şekilde planlandı. Buna göre bütün bloklar farklı metrekare ve oda sayılarına sahip. Daireler 120 m2 ile 215 m2 arasında değişiklik gösteriyor’ diye ekliyor.

ddddd

SALON Evin renklerindeki ekru kanepeler ve ahşap orta sehpa Mudo Concept’ten alınmış, ayna ve orta masa üstü aksesuarlar Bodrum Taş Design’dan  seçilmiş.

YEMEK BÖLÜMÜ Masa ve dresuar Mudo Concept’ten, metal sandalyeler Sandalyeci’den alınmış, masa ve dresuar üstü aksesuarlar ev sahibesi Arzu Erdavran tarafından seçilmiş. Erdavran seçimlerini Bodrum Taş Design, Türkbükü Veranda ve Bodrum’daki çeşitli yerel mağazalardan yapmış.

vvv

MUTFAK Space tasarımı özel üretim yaptırılan tezgahta akrilik kullanılmış, beyaz lake dolaplar yine özel üretim tercih edilmiş. Beyaz eşyalar Franke ve Siemens’ten seçilmiş. Antreyle mutfak arasında füme cam seperatör kullanılmış. Büyük bakır süt güğümü Bodrum’da bir antikacıdan alınmış.

_MG_2121 copy

EBEVEYN YATAK ODASI Yatak ve komodinler Space tasarımı. Duvarlar vizon rengi duvar kağıdıyla kaplanmış, fona Taş Design’dan alınmış nü tablo asılmış. Siyah başucu lambaları Veranda Bahçe’den.

bbbrrbrr

Ziyaret ettiğimiz ev 1 oda + 1 salon olup iki banyosu buluyor. Salonda açık bir mutfak mevcut. Doğayla şekillenen mimarisinin yanında, tüm evlerde olduğu gibi bu iç mekanda da rahatlığa ve sadeliğe önem verilmiş. ‘Özenle planlanan dairelerin tamamı deniz manzaralı olmak üzere bölüntülendirildi. Malzeme ve mobilya seçimi de bu doğrultuda, evlerin cephesiyle yarışmayacak fakat ondan izler taşıyacak şekilde sade ve çağdaş bir konseptle tasarlandı. Renk seçimlerinde denizden yansıyan mavinin yanında mümkün olduğu kadar yumuşak renkler tercih edildi. Nötr tonlar ve doğal malzemeli mobilyalar ile çağdaş iç mimari konsept oluşturuldu. Aydınlatmalar spot ve mimari forma atıfta bulunan tavan ve gizli ışık detaylarıyla çözüldü. Doğal malzemeler ile çağdaş çizgilerin harmanlandığı mobilya ve aksesuar tercihleri ev sahibesi Arzu Erdavran tarafından yapıldı’ diyerek sözlerini tamamlıyor mimar Kaan Çetinkaya.

YAPIM RANA KORGÜL FOTOĞRAFLAR KADİR AŞNAZ