Dekorasyon

Riva’da saklambaç

Riva’da kanal kenarında konumlanan, Zeynep – Murat Tarman çiftine ait sıra dışı yaşam alanını ziyaret ediyoruz. Konteyner olarak tasarlanan bu modern, rahat ve huzurlu mekan, onlar için hobileri ile ilgilenme ve kentten biraz olsun uzaklaşarak dinlenme amaçlı kullanılmakta…

s3ANA YAŞAM ALANI  Bu bölüm salon, yemek alanı ve mutfak ile bir arada kurgulanan 135 m² büyüklüğünde geniş bir mekan. Gri L formlu kanepe MVoice tarafından özel olarak tasarlanmış ve üretilmiş. Orta sehpa Mudo Concept’ten seçilmiş. Orta sehpa üstü mumluk ve çiçekler ise Atelier de Fleur bu Z&Z’den tercih edilmiş. , Yan sehpa ve metal lamba ise yine Mudo Concept’ten.

İstanbul’un yoğunluğu, trafiği, iş stresi derken artık şehir dışı yaşamlar daha cazip olmaya başladı. Atakule Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı İcra Kurulu Başkanı Murat Tarman da bu durumu keşfedip İstanbul’a hem yakın hem de uzak olunabilecek bir lokasyonda kendilerine keyifli bir yaşam alanı yaratmış. ‘Riva’da projelerimiz var. Riva’yı tercih etmemizdeki en önemli neden, bu bölgenin ileride 3. köprü ve yeni havaalanı ile birlikte İstanbul’un gelişen merkezlerinden biri olacağına inanmamız… Biz de kanal kenarındaki araziye biri konteyner, diğeri de yatay dikdörtgen konstrüksiyon olan mekanlar tasarladık. Burası  bomboş bir arsaydı ve baştan sona sıfırdan her şeyi biz yaptık. Buraya hafta sonları geliyoruz, kalabilecek yer var ama kalmak için kullanmıyoruz. Genellikle barbekü, dinlenme ve keyifli vakit geçirmek için geliyoruz’ diye anlatmaya başlıyor Murat Tarman. Tarman çiftinin 2 kız çocuğu var. Elif 16, Nur ise 13 yaşında. Bir de ailenin neşe kaynağı İngiliz Bulldog Elvis var. Tarman ailesi bu mekanı 6 ay önce inşa etmiş. Dekorasyonunda ise bir iç mimar ile çalışılmamış. ‘ Dekorasyon çalışmaları yaklaşık 5 ay sürdü ve her şeyi Murat tamamladı’ diye belirtiyor Atelier de Fleur by Z&Z’nin ortağı Zeynep Tarman.

Yerine göre özel olarak tasarlanmış metal konstrüksiyon yaşam alanı ve konteynerin cephesinde genellikle cam tercih edilmiş. ‘Her yer şeffaf. Bu şeffaflık için açılabilen tavan ve boydan boya sürgülü cam kapılar kullanıldı. Ayrıca banyo ve yatma alanı olarak da kullanılabilen bu bölüm, yaşam alanının en göze çarpan yapısı. Tamamen ham olarak alınan bir konteyneri kırmızıya boyandı ve cephesi camlandırıldı. Bütün bu işlemler ham konteyner şu an bulunduğu yere geldikten sonra yapıldı. İçinde, istenildiğinde yatak olarak kullanılabilen iki mini kanepe, tuvalet ve banyo bulunuyor. Konteynerin tam önünde, zeytin ağacının tam yanında ise büyük bir jakuzi yer alıyor’ şeklinde detay paylaşıyor Murat Tarman.

s4ANA YAŞAM ALANI  İkiz kırmızı koltuklar yine MVoice’a özel olarak yaptırılmış. Metal orta sehpa ise Ikea’dan tercih edilmiş.

YEMEK BÖLÜMÜ  Masa Mudo Concept’ten alınmış. Sandalyeler ise Siesta High Line’dan. Zemin brüt beton üzerine vernik tekniğiyle yapılmış. 3 – 4 gün üst üste yapılan bir teknikle bu şekli almış Mutfak ise yerine göre özel üretim yaptırılmış.

‘Bu evi dekore ederken, doğayla iç içe olduğundan doğanın bir parçasıymış gibi görünmesine özen gösterdik. Hakkımız olmasına rağmen, kapalı alan neredeyse hiç kullanmadık. Yeşil alana oldukça önem verdik. Renk seçimlerinde, Murat’ın siyaha olan düşkünlüğü gri ve kırmızı ile harmanlanarak kullanıldı. Aydınlatma ise küçük tavan spotları ve masaüstü lambalarla sağlanıyor. İzole bir mekan olduğu için perde ya da stor tercih etmedik’ diye belirtiyor Zeynep Tarman.

İç mekanlarda özel bir işlemden geçirilmiş brüt beton, dış mekanlarda ise yeşil alanlar dışında kalan yerler epoksi ve tik görünümlü zemin malzemesiyle kaplanmış. ‘Mobilya ve aksesuarlarda MVoice, Mudo Concept, Ikea, Habitat ve Atelier de Fleur by Z&Z’nin yanı sıra yurt dışı seyahatlerimizden aldığımız ürünleri kullandık’ diyor Murat Tarman.

s5
OTURMA BÖLÜMÜ  Ana yaşam konteyneri yanındaki kırmızı konteyner 24 m² lik bir kullanım alanına sahip. Siyah kanepeler Ikea’da, kırmızı parça halı Habitat’tan tercih edilmiş. Kanepelerin ortasında yer alan kırmızı dresuar yine Ikea’dan. Ayna, Philippe Starck tasarımı.

s2BAHÇE  Peyzaj, Betula Peyzaj tarafından tasarlanıp uygulanmış. Jakuzi ise Jakuzzi marka.

s6

‘Tüm yeşil alanlar Betula Peyzaj tarafından yapıldı. Bahçenin ferah ve yalın olmasına özen gösterildi. Mini Succulent bahçesi ve asırlık zeytin ağacı, bahçenin dikkat çeken detayları arasında… İç mekanlarda kullanılan bitkiler, eşimin ortağı olduğu Atelier de Fleur imzalı. Ayrıca iskelenin kanala olan paralel yapısıve camların açılmasıyla tüm yapının kanalla iç içe olması oldukça etkileyici. Devamlı gelen ördeklerimiz için kanal üstünde ayrı bir kulübe ve platform yapıldı ki kışın korunabilsinler. Üstelik onları ekmek atarak çağırmak ve izlemek de en büyük keyif…’ diyerek sözlerini tamamlıyor Murat Tarman.

YAPIM RANA KORGÜL  FOTOĞRAFLAR KADİR AŞNAZ