Dekorasyon

Doğanın kalbinde, sanat ile yan yana

Mimar Şebnem Buhara’nın Çekmeköy’de hayata geçirdiği dört katlı villa, sanat eserleriyle renklenirken modern – klasik dekorasyon çözümleriyle de içinde bulunduğu doğaya uyum sağlıyor.

buh2

SALON  Farklı formlarda seçilen kanepeler Day&Night’tan alınmış. Sehpa Casa, halı Ali Işık, abajurlar Ralph Lauren’den. Duvarda Pemra Aksoy’un bir çalışması asılı.

Çekmeköy’de dört katlı, bahçeli bir ev… Mimar Şebnem Buhara sadece dış kabuğunu koruyarak ele aldığı evi, deyim yerindeyse ‘baştan yaratmış’. Bunu yaparken de ev sahiplerinin günlük konforuna hitap eden, göze batmayan ama akıllı ve zarif tasarımların resimlerle buluştuğu bir ev hayal etmiş. Önce yapısal hataların giderilmesi ve peyzajla işe başlayan Buhara, değişime evin girişinden başlamış. Giriş kolonlarını camla çevreleyerek ikinci bir antre yaratan mimar, evin bu alanını değerlendirmek için bahçenin en güzel ağacı olan Bonzai’yi buraya dikmiş. Evin her alanının birbiriyle ilişkili olması, mümkünse kapıların ortadan kalkması ve her noktadan ormanın görünmesi esas alınmış. Dolayısıyla ev bu haliyle odalardan oluşmuyor ve mekanlar birbirinin içine akıyor.

buh3

SALON  Toprak tonlarının ön planda olduğu salonda Meda imzalı şöminenin çerçevesi tasarlanarak Stone Line’a yaptırılmış. Üzerinde, sanat eserlerine meraklı olan ailenin Koreli bir sanatçıya ait tablosu asılı. Şöminenin hemen önündeki Baxter koltuklar Moda Bagno, puf Casa Mobilya’dan, aplikler ise Day & Night’tan seçilmiş.

buh4

YEMEK ODASI  Gold yansımaların öne çıktığı yemek bölümü hasır duvar kağıdıyla kaplanmış. Baxter masa ve sandalyeler ve Baby Luce avize Moda Bagno’dan; halı, Ali Işık’tan alınmış. Resim Devrim Erbil’in bir eseri, duvardaki üç boyutlu ağaç formları ise Mithat Şen imzalı.

buh5

TV SALONU  Sinema ve okuma köşesinde başka ne olabilir ki? Rahat bir kanepe, önünde puf, bol bol kitap, kocaman bir TV ve müzik sistemi. Buradaki TV ünitesi Şebnem Buhara tasarımı, kanepe B&B Italia imzalı.

Renk paletinde nötr ve doğanın renkleri tercih edilmiş. Şebnem Buhara seçimlerini şu sözlerle aktarıyor: ‘Genel stilimde, özellikle çok katlı yapılarda her katta konsept değiştirmeye özen gösteririm, bu şekilde yaptığım tasarımlar mekanların uzun yıllar güncelliğini korumasını sağlıyor’. Buhara’nın bu seçimleri, geniş bir sanat koleksiyonuna sahip olan ev sahibinin eserlerini rahatça sergilemesine de ortam sağlamış. Evin her köşesinde önce bir tabloya takılıyor sonra mekanın diğer ayrıntılarına geçiyoruz. Her odada bu eserler odak noktası olarak öne çıkıyor.

buh6

MUTFAK  Evin en keyifli köşelerinden biri mutfak. Lineadecor imzalı bembeyaz mutfak, dışarıdaki yeşilliği evin içine davet ediyor. Ayrıca mutfakta gizlenmiş bir şarap kavı da mevcut. Tavanların koyu renge boyanmasıyla dışarıdaki bahçe çok daha net algılanıyor.

buh7

OTURMA BÖLÜMÜ  Evin alt katındaki şömineli oturma bölümü, mutfak ile iç içe olduğu için daha sık kullanılan bir alan. Sürme kapılar açıldığında, bahçe ile evin içi bütünleşiyor. B&B Italia imzalı yuvarlak ahşap masa ve sandalyeler, Philippe Starck tasarımı ayna ve lamba, Mozaik’ten alınmış. Evdeki aydınlatmalar çoğunlukla Mozaik 220 V’den seçilmiş.

Evdeki her şey rahat kullanıma hitap ediyor. Farklı renk tonlarını gerek tavanlarda gerekse duvarlarda kullanmaktan çekinmeyen Şebnem Buhara, mekanın tarzını anlatırken ‘Füzyon’ kelimesinin altını çiziyor. Farklı markalara ait mobilya ve tasarımları aynı platformda başarıyla buluşturan mimar, seçimlerini yaparken Mozaik, Casa, Moda Bagno gibi markaların çok özel tasarımlarına başvurmuş. Evin hareketsiz mobilyalarının tümü, hareketlilerin de bir kısmı bu ev için özel olarak üretilmiş.

buh9

YATAK ODASI  Sakin renkler ve huzurlu bir mekan. Ebeveyn yatak odasını kurgularken Buhara’nın çıkış noktası bunlar olmuş. Duvar kağıdı Lot, yatak Ayhan Mor’dan, komodinler Day&Night’a özel olarak yaptırılmış. Abajurlar Ralph Lauren imzalı.

buh10

GİYİNME ODASI  Evin bir odası giyinme odası olarak tasarlanmış. Aynalı duvarla ayrılmış, özel üretim açık askı ve raf sistemleri, günlük koşuşturma sırasında kolay bir hazırlanma ortamı sunmakta.

buh8

ÇOCUK ODASI  Bu mekanda evin dört yaşındaki küçük kızının sevdiği kahramanlar kullanılmış. Odanın ortasındaki kemerli geçiş, odayı uyuma ve oyun olarak ikiye bölüyor. Duvar kağıdı ise özel sipariş üzerine yapılmış.

buh12

SPA  Evin çatı katı spa olarak tasarlanmış. Büyük jakuzi, köşede teak deck zemin kaplamasının arkasına gizlenmiş. Masaj bölümü, Art Stone beton görünümlü duvarlarla gerçek bir spa deneyimi sunuyor.

buh13

BANYO  Banyodaki ikili duş sistemi, aynı anda iki kişinin duş almasını mümkün kılıyor ve sabah telaşında bekleme derdi ortadan kalkıyor. Lavabo ve batarya Gessi’den, hasır duvar kağıdı Arte’den seçilmiş. Dolaplar ise Şebnem Buhara imzalı.

Fonksiyonel çözümlerin başarılı tasarımlarla birleştiği ev, yaratıcı çalışmalar sonucunda her köşesinin zevkle kullanıldığı, şöminelerin yandığı, bahçede hamakların sallandığı dolu dolu yaşayan bir ev olmuş…

YAPIM YASEMİN AKSOY FOTOĞRAFLAR ALİ BEKMAN