Dekorasyon

Sakinliğin sesi

Tasarımcı Piet Boon ve eşi Karin, Hollanda Karayipleri’nin kristal mavi sularına sığınan Bonaire Adası’nın mercan kıyılarında, yerel mimari geleneklere uygun muhteşem bir ev tasarlamışlar.

İKİKİ

AÇIK HAVA OTURMA BÖLÜMÜ İç mekan dışarıya karışıyor ve okyanus kenarında bir dinlenme köşesine dönüşüyor. Doğal taş ve ahşap bu köşeyi biçimlendiriyor, mobilyalar yerel üretim. Kumaşlar, Sunbrella’dan seçilmiş.

Hollandalı tasarımcı Piet Boon, ilk atölyesini usta bir zanaatkar olarak 1980 yılında kurmuş. Bu ustalığını farklı malzemeler üzerinde kullanmak için de zamanla tasarım ve mimariye yönelmiş. Şimdilerde ise Piet Boon, dünyadan özel ve kurumsal müşterilerine projeler üreten bir tasarım stüdyosu, uluslararası bir marka… Villadan otele, ofis ve restorandan ürün tasarımına, Range Rover’ın ‘limited edition’ serisi için markayla yaptığı işbirliğinden kendi mobilya koleksiyonuna kadar farklı işlere imza atıyor. Japonya’dan Kaliforniya’ya uzanan hayran kitlesi, onun Hollanda tarzı olarak tanımladığı zamansız fonksiyonellikten ve sofistike sadelikten etkilenmiş görünüyor. Boon ve eşi Karin, stüdyolarında mimar, tasarımcı ve stilistlerden oluşan bir ekibi yönetiyor.

Çiftin geçtiğimiz aylarda tamamladığı Hollanda Karayipleri’ndeki aile evleri, tasarımcının form ve fonksyon olarak tüm değerlerini barındırıyor. Ender görülen kum teraslarının kıyısındaki evin bu konumu, dünyanın su altındaki en ünlü akuatik bahçelerine dalıp çıkan aile için kelimenin tam anlamıyla bir avantaj olmuş. İnce düşünülen tasarım kriterleriyle bu konum sorun olmaktan çıkmış. ‘Manzara, doğal havalandırma açısından rüzgarın yönü ve arazideki kullanılabilir alanlar üzerine çok kafa yorduk. Asıl zorluk, rüzgardan faydalanırken yağmur, okyanus dalgaları ve kum fırtınası gibi diğer doğa olaylarından korunabilmenin dengesini kurabilmekti’ diye anlatmaya başlıyor Boon.

PietBoonBonaire_056

OTURMA BÖLÜMÜ Ahşap, cilalı beton, alçı gibi doğal malzemeler ve beyaz arka plan, dekorasyonun başlangıç noktası. Eklenen tasarım mobilyalar ve biraz renkle dekorasyon hareketleniyor. Knud Holscher tasarımı Pure tavan aydınlatmaları Flos’tan alınmış. Vantilatör ise Boffi. Philippe Starck tasarımı SuperArchimoon lambader ise yine Flos’tan. Lintelo kanepe, Paola Navone imzalı. Ahşap tabureler Afrika’dan seçilmiş.

Villa, ‘cunucu’ adı verilen yerel evlerdeki tasarım ilkeleri esas alınarak inşa edilmiş.  Bütün yatak odaları zemin katta konumlanıyor. Üst katlardaki yaşam alanları, manzaradan ve bütün evi dolaşan doğal havalandırmadan azami şekilde faydalanıyor. Fonksiyonellik, zamansızlıkla birlikte Boon’un tasarım felsefesinin temel dayanağı. Boon’un eşi, markanın kreatif direktörü Karin ise projenin tarzını belirlemiş. Bu konuda Karin, ‘Sanat ve mobilya tasarımları, ev ancak ince detaylarla tasarlanıp fazla renk kullanılmadığında hayat bulur. Biz her şeye beyazla başlarız. Sadece projenin sonuna doğru hareketlendirmek için dekorasyona biraz renk ekleriz’ diyor. Adadaki ev hayatı sokakla eş zamanlı sürüyor. Boon evi de bu geleneğe deniz kıyısındaki gazeboyla katılıyor. Boon, okyanusun üzerinde bir gazebonun muhteşem olacağını düşünse de adada buna izin verilmiyormuş. Tasarımcı ortaya çıkan sonucu ‘yalın zarafet’ olarak tanımlıyor. ‘Bize dekorasyonda ilham veren Bonaire, yani adanın kendisiydi’ diye anlatıyor ve devam ediyor, ‘Ünlü ‘biçim, işlevi izler’ sözüyle anılmak isterdim. Fonksiyonel, zamansız tasarımlar evdeki mutluluğu ve rahatlığı sağlar. Bu da sofistike bir hayatın en sade halidir.’

PietBoonBonaire_092

YEMEK BÖLÜMÜ Yaşam alanları manzaradan, gölgeden ve evi umarsızca gezen rüzgardan yararlanıyor. Adanın geleneksel yapılarında sıkça görülen bu yöntemi Boon kendi evine de uyarlamış. Yemek odasındaki ‘plancha’, aileyi bir araya getiren bir ocakbaşı niteliğinde. Yemek masası Moooi’den alınmış. Sandalyeler, Paola Lenti imzalı. Vantilatör ise Boffi. Knud Holscher tasarımı Pure tavan aydınlatmaları Flos’tan seçilmiş. Tavanın içinde görülen koyu renkli bölümler, biriken sıcak havayı atmak için açılabiliyor.

cc

YATAK ODASI Yalın ve dingin dekorasyon, kendini detaylarda da hissettiriyor. Dinlenme mabedi olarak tasarlanan yatak odası, doğal dokulu tekstillerle hareketlenmiş.

zzzz

Hayattaki en büyük ilham kaynağının her şeyden önce aile olduğunu söyleyen tasarımcılar için muhteşem bir hafta sonu, aile ve arkadaşlarla denizde sörf yapıp şarap eşliğinde yenen güzel bir akşam yemeğinden ibaret. Piet ve Karin bunu başarmış görünüyor.

YAPIM JEREMY CALLAGHAN FOTOĞRAFLAR GAELLE LE BOULICAUT DERLEYEN NİLÜFER ARTUNÇ