Dekorasyon

Doğada minimal yaşam

Gümüşlük sırtlarında engin Ege Denizi’ni seyreden, doğa içinde gizli bir cennetle bütünlük içinde tasarlanmış Gümüş Su Villaları’ndaki bu ev, detay ve malzemeleriyle minimalist bir mimariye sahip. Dekorasyonunda Demirden Design imzası görülen evin ferah atmosferleri yaz ruhunu çağırıyor.

2_1

ANA GİRİŞ Evin girişi üç yapıdan oluşan ana binaya bir köprü ile bağlanıyor. Kapıdaki mavi çömlek küp içerideki Ege – Akdeniz stilinin habercisi gibi… Mavi küp Dereköy’deki Atölye Tonzos’tan alınmış.

Gümüşlük sırtlarında güneye bakan bir yamaç üzerinde yer alan Gümüş Su Villaları, Bodrum’u yılın her mevsimi yaşamak, eşsiz bir doğa ile ruhunu arındırıp dinlendirmek isteyenler için tasarlanmış. ilio markasının yaratıcısı Demirden Design ve Yüksek Mimar Alişan Çırakoğlu’nun modern yorumunun ortak çalışması olan, muhteşem deniz ve doğa manzarasıyla yerel mimari unsurların yeni bir tasarım diliyle birleştiği beş müstakil evden oluşan Gümüş Su Villaları hakkında sözü ilk olarak Çırakoğlu alıyor. ‘Yörenin etkileyici doğası ile sakin bir birliktelik oluşturma düşüncesi, mimari yaklaşımın temelini oluşturuyor. Ortaya çıkan kompozisyon, yerel mimariye ait unsurların yeni bir tasarım dili ile harmanlandığı güncel bir yorum. Taş duvarlar ve aralarında uzanan geniş cam yüzeyler en yalın biçimde mekanları tanımlıyor. Her bir evi oluşturan salon, yatak odası ve ıslak hacim birimleri birbirinden bağımsız kütleler olarak kendini gösteriyor. Bu birimler arasında oluşan açık alanlar, rüzgar geçişine izin veren gölgeli dar ara sokakları andırıyor. Evin açık avlusu, yüzme havuzu ve güneşlenme terası da bu kurgunun bir parçası… Bütün bu parçalı yapı bir araya geldiğinde net bir kareye tamamlanıyor ve üzeri bambu hasırdan bir örtü ile gölgeleniyor.’ Ziyaret ettiğimiz evin 268 m2 net kapalı ve teras, havuz, otopark dahil toplam 508 m2  yapı alanı var. İki katlı evin giriş katında salon, iki yatak odası, iki banyo, mutfak, hol ve avlu, bodrum katında ise ikinci salon ile mutfak, misafir odası, hizmetli odası, iki banyo ile bir spa banyosu, çamaşırhane ve depolu makina odası bulunuyor. Isıtma sistemi, merkezi klima ve şömine ile çözülmüş. Zemin ve duvar döşeme malzemelerinde mermer, Thermowood masif dişbudak ve doğal taş tercih edilmiş.

_KD_2428 copy

TERAS Doğal ve havadar bir gölgelik oluşturan kargı örtü, tüm çatıyı kaplayarak mimariye yenilikçi ve estetik bir değer katıyor. Terasın üst setinde hasır minderler ile rahat bir dinlenme köşesi kurgulanmış. Hasır minderler Mudo Concept’ten alınmış. Mutfaktan terasa geçiş sürgü kapılarla sağlanıyor.

Evin dekorasyonu Demirden Design tarafından gerçekleştirilmiş. ‘Dekorasyon teması Ege ve Akdeniz ruhu ile bütünleşme olarak tanımlanabilir. Mavi tonlarının beyazla uyumu, doğal taş ve ahşapla olan birliktelik ve doğallık, sadelik, ferahlık, sevinç, rahatlık, dinginlik dekorasyonda aranan duyguların başlıcaları… Bize göre dekorasyonu mimariden ayırmak mümkün değil. Evlerin tasarımındaki mimari değerleri çok iyi bildiğimiz için dekorasyonu yaparken de bu öğeleri ön plana çıkarmak istedik. Mimarideki doğal malzeme ve kullanımlarının yanı sıra teknik malzeme ve detay çözümleri, dekorasyonda da devam etti. Bir yanda el işi kamıştan yapılmış koltuklar, içi oyulmuş ahşap sehpa gibi zanaat ve sanatın birleşimi mobilya ve aksesuarlar, diğer yanda modern, minimal cam profil masa, beyaz şezlonglar ve yalın, beyaz bir mutfak ve şömine birlikteliği söz konusu. Eskiyi ve yereli çağrıştıran Gümüşlük taşlarıyla kaplı taş duvarlar birdenbire modern hayatın parçası beyaz keskin duvarlar ile devam ediyor. Bütün bunlar, bu evin dekorasyonunu gerçekleştirirken modern ve etnik, endüstriyel ve zanaat ilişkilerini birlikte yorumlamamıza neden oldu’ diye anlatıyor Demirden Design ve ‘Eve girerken sizi karşılayan devasa ahşap kapı, sanki bir mabede girermişçesine insanı büyülüyor. İlk olarak karşımıza çıkan cam çatı ve kapalı avlu ise tepedeki bambu kamış örtünün yarattığı doğal ışık oyunlarıyla sizi soluklanmaya ve orada oturup dinlenmeye çağırıyor. Ortadaki bölümü bir okuma alanı olarak düşündük. Duvar boyunca devam eden kütüphanesi, ortadaki oturma alanı, meltem rüzgarlarını davet eden avlusu, eskilerin deyişiyle ‘Hayat Alanı’ oldu’ diye ekliyor. Evin dekorasyon alışverişleri Mudo Concept, Hita Concept, Yargıcı, Nude Glass, Paşabahçe, Archive Galata, ilio, Cumba Selection, Koleksiyon, Atölye Tonzos, Sedef Mum ve Kikkula’dan yapılmış.

2__2

TERAS Karşıda Kos, Çatal Adası ve Gümüşlük… Masa daima sürpriz bir akşam üstü buluşmasına hazır. Ahşap masa ve banklar, beyaz fenerler ve minderler Mudo Concept’ten, masa üstündeki mavi bardaklar, Amerikan servisler ve kuruyemişlik Paşabahçe’den, alt kısmı taş cam vazo Hita Concept’ten alınmış. Havuzun diğer köşesinde kullanılmış Twig tabureler Demir Obuz tasarımı ilio ürünlerinden.

_KD_2460 copy

SALON Kanepe, kilim ve zemindeki küp vazolar Mudo Concept’ten, ahşap orta sehpa ve içi oyulmuş ahşap yan sehpa Hita Concept’ten, renkli yastıklar Archive’den, tekli hasır koltuklar ve sehpa Yargıcı’dan alınmış, mavi yumurta kandiller ve yine zemindeki beyaz aksesuarlar Paşabahçe’den, cam vazo Nude Glass’tan seçilmiş. Arka plandaki Mehtap Obuz tasarımı kütüphane ise ilio ürünü.

‘Deniz ve doğa manzaralı geniş teras, sanki bir mabedin manzaraya açılan sütunlu bölümü. İnsana adeta ferahlık ve enginlik veren bir boyut yüklüyor. Bu evin en önemli özelliklerinden biri de ön cephesini oluşturan bu terasın havuzla birleşerek Akdeniz oasisi ve gölgeliklerin altında huzurlu bir atmosfer yaratması. Doğal ve havadar gölgelik oluşturan bambu örtü, tüm çatıyı kaplayarak mimariye yenilikçi ve estetik bir değer katıyor. Teras, salondan bahçeye açılan sürgü cam pencereler sayesinde evi doğanın bir parçası yapıyor. Dişbudak Thermowood ahşapla kaplı bu geniş terasa hasır puf, beyaz şezlong, ahşap yemek masası ve banklar düşündük. Burası, evin salonuyla birleşik bir mekan olup yaz aylarında en çok zaman geçirilecek yer. Terastaki masada aileniz ve dostlarınızla yemek yerken güneşin batışını seyretmek hayatınıza unutamayacağınız değerler katıyor’ diyor Demirden Design ekibi ve ‘Havuz, bahçedeki doğadan kopmadan, Verde Guatemala mermeriyle kaplandı. Bahçedeki dere ise bahar mevsimlerinde meditatif bir huzur alanı. Bu dere üzerinde yer alan salımsı ahşap platform, büyük meşe ağacı gölgesinde, derenin sesiyle kitabınızı okurken siesta yapılan bir köşe’ diye paylaşıyor.

_KD_2432 copy

YEMEK BÖLÜMÜ Mekana Bodrum beyazı hakim. Tablo Deniz Obuz’a ait. Beyaz yemek masası takımı ve dresuar Mudo Concept’ten, Ron Arad tasarımı karaf ve bardaklar, şeffaf kaseler ve cam vazo Nude Glass’tan, masa üstündeki büyük kase Paşabahçe’den, yuvarlak mumlar Sedef Mum’dan, ahşap lambader ise Emtes’ten alınmış.

2_3

MUTFAK Özel üretim olarak Bodrum Mutfak’a yaptırılmış sistemin ankastre ürünleri Smeg’den alınmış. Servis tabağı, sürahi ve servis kaseleri Paşabahçe’den, arkada yer alan sürahi ve bardaklar Nude Glass’tan, bambu servis tabakları ise yine Paşabahçe’den seçilmiş.

 2_4

ANTRE VE İÇ AVLU Taş duvarları, kargı çatı örtüsü, koyu tonda ahşap mobilyaları ve bunları tamamlayan beyaz obje ve aksesuarları ile iç avlu, yatak odalarına açılan bir yaşam alanı. Mehtap Obuz tasarımı ‘Katkat’ kütüphane bir ilio ürünü. Ahşap kanepe ve bank Hita Concept’ten, metal yan sehpa Paşabahçe’den, yastıklar Galata’daki Lunapark’tan, çanta Çukurcuma’daki Evihan’dan alınmış. Beyaz küp Dereköy’deki Atölye Tonzos’tan, metal balık mumluk Cumba Selection’dan seçilmiş.

_KD_2552 copy

MİSAFİR YATAK ODASI Masif ahşap özel üretim sehpalar ve Ege renklerini yansıtan mavi – lacivert örtüler rahat bir yaşam alanı sunuyor. Kilim ve cam vazo Mudo Concept’ten, örgü puf ve başucu sürahisi Paşabahçe’den alınmış. Demirden Design tasarımı kütük sehpa özel olarak üretilmiş.

2_5

EBEVEYN YATAK ODASI Yatak, yatak örtüsü ve yeşil yastıklar Mudo Concept’ten, renkli yastıklar Archive’den, kilim Bodrum Havlu’dan, örgü puf Paşabahçe’den, ahşap dolap Hita Concept’ten ve cam vazo Nude Glass’tan seçilmiş. Tablo ise Emel Albayrak’a ait

Gümüş Su Villaları, Demirden Design’ın ortakları tasarımcı Mehtap, Sema ve Demir Obuz kardeşlerin yatırımcısı olduğu, yapımı henüz tamamlanan bir proje olup doğayı, yaşamı, tarihi seven ve Gümüşlük’te yaşama ayrıcalığına sahip olmak isteyen sahiplerini arıyor… (www.gumussuvillalari.com)