Dekorasyon

Yalın dünya

Baltalimanı’nda konumlanan, yaklaşık 50 yıllık bir apartmanın çatı dubleksindeki bu evde, Y. Mimar Mehmet Mesutoğlu beyaz fonun tarafsızlığını kullanarak yalın bir modernizm duygusu yakalamış.

y2

SALON  Antonio Citterio tasarımı B&B Italia markasına ait L formlu Ray kanepe, Michel orta sehpa ve yan sehpa Mozaik’ten seçilmiş. Karışık teknikle çalışılmış tablo, ressam Ramazan Bayrakoğlu imzalı. Sağ arka köşedeki Castiglioni tasarımı Flos Parantesi spot aydınlatma ve yan sehpa yanındaki floresan görünümlü lambader Mozaik 220V’tan. Şömine bölümündeki Antonio Citterio tasarımı yeşil Vitra Suita kanepe, Carlo Colombo tasarımı tekli bej Zanotta Sushi koltuk ve Isamu Noguchi tasarımı Vitra orta sehpa yine Mozaik’ten.

Tasarım ve uygulama projesi Y. Mimar Mehmet Mesutoğlu tarafından yapılan Baltalimanı evinin sahipleri, yetişkin çocuklarını artık kendi evlerine yerleştirmiş bir çift. Bulunduğu apartmanın teras katında konumlanan dairenin 190 m² lik kullanım alanı bulunuyor. Alt kat; iki oda, bir salon, mutfak, banyo ve misafir tuvaletinden, üst kat ise bir oda ve banyodan oluşuyor. ‘Proje öncesinde ev, bakımsız ve içinde derme çatma işler yapılmış bir haldeydi. Taşıyıcı sisteme dokunmadan, hatta binanın yaşı gereği kimi destekleyici uygulamalarla birlikte mekanların kullanımlarına önemli katkı sağlayacak değişiklikler yapıldı. Ev sahiplerinin ihtiyaçlarına bağlı olarak kurgulanan mekanların yanı sıra özellikle giriş, salon ve mutfak arasında kontrollü bir görsel ilişkinin kurulmasına özen gösterildi. Farklı mekan kullanımlarına olanak sağlamak için kayar kapılar kullanıldı. Evin alt katındaki odalardan biri ana yatak odası, diğeri ise hem televizyon odası hem de gerektiğinde misafir yatak odası olarak kullanılmaya elverişli, yani iki işlevli bir oda olarak düşünüldü. Banyo ise bu iki odanın ortasında yer alıyor. Bu üç mekan iki kayar kapının farklı konumlarda tutulmasıyla, iki ayrı oda ve ortak banyo şeklinde bir süit olmak üzere üç farklı kullanıma olanak sağlıyor’ diye anlatmaya başlıyor Mesutoğlu.

y3

YEMEK BÖLÜMÜ  Antonio Citterio tasarımı B&B Italia Hans yemek masası ve El sandalyeler Mozaik’ten alınmış. Tom Dixon sarkıt aydınlatmalar ise Mozaik 220V’tan tercih edilmiş.

y4

TV ODASI  Didier Gomez tasarımı Rive Gauche kanepe Ligne Roset’ten, yastıklar Sarita Handa Hindistan’dan, Platner orta sehpa Mozaik’ten alınmış. Kırmızılı tablo Eser Gürocak imzalı. Patrick Jouin tasarımı siyah tekli Lou koltuk Ligne Roset’ten seçilmiş.

MUTFAK  Projesi Mesut Mesutoğlu’na ait mutfağın üretimi Lineadecor’a ait. ‘Lineadecor’un bir serisi temel olarak alındı ancak bazı detay değişiklikleriyle seri üretimlerinde olmayan farklı bir sonuç elde edildi’ diyor Mesutoğlu. Harry Bertoia tasarımı Knoll Bertoia bar sandalyeleri Mozaik’ten alınmış. Ocak ve davlumbaz Wolf marka tercih edilmiş.

‘Bu evde, diğer projelerimde olduğu gibi kullanıcıların mutlu olabileceği düzen ve mekan duygusunu kavramaya çalışarak vardığım nokta tasarımı şekillendirdi. İşlerimde belli bir tarz ya da bir akım izlemiyorum. Tasarımlarımda süslemeden uzak durmaya çalışıyorum, doğru ve iyi bir tasarım üzerinde süs öğesi olmadan da güzeldir. Güzele, tasarımın bütününde ulaşmayı başarı sayıyorum. Süs ise bir gün mutlaka kendisinden sıkılacağınız, değiştirip yerine bir başkasını koyacağınız şeydir. Bu evde de, bu yaklaşımı evin sahiplerinin bende oluşturduğu imgeler çerçevesinde uyguladım’ diye belirtiyor.

y5

TV ODASI – ÜST KAT  Pascal Mourgue tasarımı beyaz Smala kanepe ve Philippe Nigro tasarımı Cuts orta sehpa Ligne Roset’ten alınmış. Jasper Morrison tasarımı Cappellini marka Thinking Men’s beyaz koltuk Mozaik’ten seçilmiş. Sağ köşedeki Arik Levy tasarımı Very Thin metal aydınlatma Ligne Roset’ten, halı ise Diseno’dan.

MERDİVEN GALERİSİ  Üst kata çıkan merdivenler için ‘Oldukça dar bir alan içinde az detay kullanarak aydınlık ve ferah bir düzenleme oluşturulması hedeflendi’ diyor Mesutoğlu.

y6

YATAK ODASI  Yatak odasındaki B&B Italia marka Febo yatak Mozaik’ten, yastıklar Sarita Handa Hindistan’dan alınmış. Başucundaki ArtemideTolomeo lamba Mozaik 220V’tan, Inga Sempé tasarımı Ruché ayakucu ünitesi Ligne Roset’ten tercih edilmiş. Aynadan, odanın dekorunu tamamlayan tablo, kırmızı vazo ve narlar yansıyor.

Mimar Mesutoğlu bu evde, kullanıcıların eve yönelik eğilimlerine paralel olarak renk seçiminde nötr renklerden yana davranmış. ‘Duvarlarda beyaz kullanmayı, çok yüksek olmayan tavanlar nedeniyle ferahlık duygusunun zedelenmemesi, farklı aksesuar ve görsel sanat eserlerinin kullanımlarına nötr bir fon teşkil etmesi nedeniyle tercih ettim’ diyor ve ‘Genel olarak evlerde yemek masası üzeri, koridor ve mutfak gibi mekanlar dışında tavan aydınlatması kullanmayı tercih etmiyorum. Yatak odaları, salon gibi mekanlarda tercihim genellikle ayaklı, masa üzeri ya da duvara monte edilen aydınlatmalardan yana olur’ diyerek sözlerini tamamlıyor.

YAPIM RANA KORGÜL  FOTOĞRAFLAR KADİR AŞNAZ