Dekorasyon

Fonksiyonel çözümler

Etiler’de, sadece kolonlar kalacak şekilde kabuğundan sıyrılmış bu ev, yeni bir mimari projeyle baştan yaratılmış. Mimar Serhan Gürkan, bir matematik problemi çözer gibi her bir mekan için ayrı çözümler üretmiş. Ve ortaya birbirinin içine akan bölümleriyle ferah ve samimi bir aile evi çıkmış…

ser2

SALON  Sarı ve gri tonların hakimiyetindeki salonda dairesel formlar ön planda. B&B Italia marka Naoto Fukasawa tasarımı Grande Papilio sarı koltuklar ve yine aynı markaya ait Antonio Citterio tasarımı Arne kanepe Mozaik’ten alınmış. Philippe Starck tasarımı lambader Diseno’dan. Tay derisi puf, Stepevi’ne özel olarak yaptırılan dairesel halıyla bütünlük içinde.

KÜTÜPHANE  İki kolon arasında kurgulanan kütüphane arka tarafta mutfak dolabı olarak görev yapıyor. Tureks’ten alınmış Skyline mermerlerle, farklı kesim teknikleri kullanılarak değişik desenler yaratılmış. Maxalto marka Antonio Citterio tasarımı Fulgens koltuk ve Vitra marka Jasper Morrison tasarımı Cork Family tabure Mozaik’ten alınmış.

Uzun yıllar Amerika’da yaşadıktan sonra Türkiye’ye dönme kararı alan ev sahipleri, Etiler’de konumlanan 250 m² büyüklüğündeki
4 odalı bu apartman dairesini satın almışlar. Evin mimari kurgusundaki uyumsuzlukları gidermek için de yakın dostlarından aldıkları fikirle mimar Serhan Gürkan’a ulaşmışlar. Toplam 6 ay süren çalışmalar sonucunda ev şimdiki haline; 5 odalı, mekanlar arasında akışın olduğu, ferah geçişlere sahip yapısına kavuşmuş.

ser3

YEMEK ODASI  Damarları arasına kurşun dökülerek endüstriyel bir hava kazanan doğal meşe tablayı tutan mermer ve metal ayaklara sahip masa ile bank özel yapım. Hay marka sandalyeler ve şamdan Diseno’dan, Deligtful aydınlatma Archive’den alınmış. Zeminde inek derisi postlar serili. Duvarda Halis Başarır’ın bir eseri asılı.

Önce evin taşıyıcı kolonları dışındaki tüm duvarlar, alçı tavanlar, yüzey kaplamaları ve boyalar sökülmüş. Kabuk üzerinden yeni bir mimari proje çizen Serhan Gürkan, Tuba Ece ile birlikte geniş bir antre ve hol, açık sistem bir mutfak, büyük bir ebeveyn yatak odası, ve ekstra bir misafir odası gibi yenilikleri evin planına katmış. Kabuğundan sıyrılan beton kolonlar aynen o şekilde bırakılmış; beton yüzeylere sanatçı Fatih Yapar’ın graffiti desenleriyle sanatsal dokunuş katılmış.

ser4

MUTFAK  Demir konstrüksiyon üzerine kafes ve doğal taş yüzeyle tasarlanmış ada sistem mutfağın yemek köşesiyle bağlantısı bulunuyor. Kırmızı ve mavi el yapımı çini yüzeyler Tülin Sığırcı imzalı. Diesel+Flos tasarımı aydınlatmalar ve bar sandalyeleri Diseno’dan alınmış. Zemin ise Hitit Seramik’ten.

Evde öne çıkan 4 farklı malzeme var. Meşe, mermer ve beton ve demir. Banyo, mutfak, yatak odası gibi mekanların mimari yapısı kadar, içindeki mobilyalar da bu malzemeler kullanılarak yapılmış. Evin eklektik tarzını sağlayan da bu doğal malzemeler… Kimi yerde endüstriyel bir hava kimi yerde İskandinav sıcaklığı hakim. Bu farklı stiller bir uyumla birbirine geçiyor; yormadan, sıkmadan evin içinde renkler ve formlar arasında akıyor. Bunu sağlayan mimar Serhan Gürkan, aslında en büyük başarıyı tüm bu formlar arasına gizlenen fonksiyonel çözümlerde bulmuş. Kolonları gizleyen kütüphaneler, kütüphanelerin arkasında çözülmüş mutfak dolapları, her küçük santime eklenen gizli raflar… Ev sanki bir organik canlı gibi her köşesinin işe yaradığı, hiçbir atıl alan ya da mekanın olmadığı multi fonksiyonel bir kurguya kavuşmuş.

ser5

MEDİTASYON ODASI  Ev sahiplerinin hayatlarının bir parçası olan meditasyon için özel bir oda kurgulanmış. Meditasyon odasında sadece gerekli olan yerleştirmeler yapılmış. Zeminde sıcaklık vermesi için ahşap zemin kaplaması tercih edilmiş. Meditasyon renklerindeki yastıklar ev sahiplerinin seçimi. Duvarda Maya takvimine göre ev sahiplerine ait doğum sembolleri bulunuyor.

MİSAFİR BANYOSU  Küçük bir hacme sahip olan misafir banyosu, farklı duvar kaplamalarıyla hareketlenmiş. Zemin ve duvarda Kale Sinterflex kaplama seçilmiş. Lavabo Galessia marka, bataryalar Dorn Bracht. Bakır kaplama raflar özel üretim. Bakır aydınlatmalar ise Tuba Ece tasarımı.

Dekorasyonda sert köşeler yerine yuvarlak formları tercih eden ev sahipleri, mobilyalarını Mozaik ve Diseno gibi firmalardan seçmişler. Çoğu aydınlatma ve hareketsiz mobilyalar ise Mimar Serhan Gürkan ve Tuba Ece tarafından bu mekan için tasarlanıp üretilmiş. Onun yaratmaya çalıştığı ‘ham doku -> doğal görüntü -> sıcak hisler’ fonksiyonu bu evde kendini ispat ediyor.

ser6

YATAK ODASI  Sarı – gri düeti, evin salonundan yatak odasına doğru devam ediyor. Kimi yerde hissedilen İskandinav tarz, yoğun demir kullanımıyla endüstriyel bir kimliğe bürünmüş.

ser7

BEBEK ODASI  Evin 1,5 yaşındaki küçük oğlu için Tuba Ece tarafından tasarlanmış odanın duvarlarında hafif bir aydınlatma görevi gören amorf biçimler ve yine aydınlatma fonksiyonuna sahip bir kuş yuvası var. Yatak Stokke marka.

EBEVEYN BANYOSU  Mermer tezgah ve ikili lavabo bu ev için özel olarak yapılmış. Mermerler, bataryalar, duş ve vitrifiyeler Bagno Stagion’dan tercih edilmiş. Daire formlu aynanın önündeki zeminde yine daire formlu bir hasır halı serili.

Sadece görüntü olarak değil, dokunurken de sıcaklık hissi veren yüzeyler insanın içindeki samimiyeti ortaya çıkarıyor. Samimi ve doğal dekorasyon, aynı duygulara sahip insanlar yaratıyor. İşte bu yüzden sadece yaşayanlar değil, kısa süre için bile olsa burada gezinenler aynı hisleri yaşamaya başlıyor… Tıpkı bizim gibi.

YAPIM YASEMİN AKSOY  FOTOĞRAFLAR ENGİN AYDENİZ