Dekorasyon

Yaşamı hissetmek

Arketipo Design kurucu ortaklarından iç mimar Müge Hansoy Kınacı’nın ailesiyle yaşadığı ev, doğadan esinlenen renkleri, malzemeleri ve yumuşaklığı yansıtırken ağırbaşlı ve sakin bir stilin de altını çiziyor.

f2

SALON  Beyaz kanepe ve orta sehpa özel üretim, yastıklar BoConcept’ten, Thomas tekli koltuklar Flexform’dan, Maxalto Kalos berjerler ve Maxalto Xilos serisi yan sehpalar Mozaik’ten, yan sehpa üstü abajurlar Deniz Tunç’tan, iki adet siyah porselen sehpa ve şömine önü puf Cumba Selection’dan seçilmiş. Şömine üstü tablo Devrim Erbil’e imzalı, her iki yanındaki tablolar ise Çin’e yapılan bir seyahat sırasında alınmış. Meşe parke zemin üzerindeki halılar Step Halı’dan tercih edilmiş.

Ev sahiplerimiz iç mimar Müge Hansoy Kınacı ve iş adamı eşi Hakan Kınacı, 9 yaşındaki ikiz kızları Tulya ve Mina ile 2010 yılından beri bu evde yaşıyor. ‘Sahilde Fenerbahçe Dalyan’da oturuyoruz. Doğma büyüme bu taraflıyım, ailem ve arkadaşlarımın çoğu da aynı bölgede yaşıyor. Ayrıca çocuklarımızla hafta sonu açık havada yürüyüş yapmak ve bisiklete binmek için bulunmaz bir lokasyon’ diyerek söze başlıyor ev sahibesi iç mimar Kınacı. Evin konumlandığı apartman, 20 yıllık bir bina ve daha önce bahçe içinde müstakil bir ev iken sahipleri tarafından apartman olmasına karar verilmiş. Apartman dokuz katlı, her katta bir daire bulunuyor. ‘Bizim evimiz toplam 190 m² ve salon, üç yatak odası, oturma odası, iki banyo, misafir banyosu olarak bölümleniyor. Bir iç mimar olarak plan çözümlerini çok beğeniyorum. 65 m² salonda, iki basamakla kot farkı yaratılmış ve böylece mekan kademeli olarak ikiye bölünüyor. Bu evi 2009 Kasım’ında almıştık; hemen çizimlerine başladım ve kısa bir sürede tamamladım. İstediğim metrekarede ve tam hayalini kurduğum planlamayı uygulayabileceğim bir alt yapısı vardı. 2010’da, Mart ayının sonu gibi yerleştik, yani tüm proje 4 ay sürdü. Eve ilk girdiğimizde, oldukça güzel ve bakımlıydı ancak içinde bazı değişikliklerde bulundum. Bütün evin kolon ve kiriş sistemine dokunulmadan tüm iç duvarları yıkıldı, ihtiyaç ve fonksiyon şemasına göre yeniden planlama yapıldı. Tüm mekanik sistemi, yani su ve elekrik tesisatı, tekrar çizilip yeniden uygulandı. Evin iç mekanlarını büyütmek ve alanları ferah göstermek için duvarlarda yani evin kabuğunda açık renkler kullanıldı’ diyor Kınacı.

f3

YEMEK ODASI  Yemek grubu Koleksiyon Mobilya’dan seçilmiş. Karim Rashid tasarımı siyah şamdanlar BoConcept’ten, Marcel Wanders tasarımı Flos Skygarden avize Mozaik 220V’tan alınmış. Müge Hansoy Kınacı tasarımı abanoz kaplama büfe Hartama Mobilya’ya özel olarak yaptırılmış. Büfe üstündeki büyük tablo Yiğit Yazıcı’ya, küçük renkli çizimler iç mimar Esin Sözer Kalender’e imzalı. Vazolar Mudo Concept’ten tercih edilmiş.

f5

TV BÖLÜMÜ  L formlu kanepe ve orta sehpalar Cumba Selection’dan, yastıklar BoConcept’ten. Tablolar Yiğit Yazıcı imzalı. Müge Hansoy Kınacı tasarımı TV ünitesi Hartama Mobilya’ya özel olarak yaptırılmış. Abajur ise Lumiere’den.

Otel tasarımı yapıyorum; her gün oldukça avangart ya da projesine göre çok klasik mekanlar yaratıyorum, bazen de çok modern. Tüm bu konseptleri oluştururken beyin fırtınası yaşıyorum ve o hayalin gerçeğe dönüşmesinde, yani çizim aşamasında ruhum, beynim ve gözüm çok yoruluyor. Eve geldiğimde tek istediğim, huzurlu ve estetik bir sakinlik oluyor. Evimizin huzurlu, dingin bir mekan olduğunu düşünüyorum. Kendi özelim yani konfor alanım olan evimde tercih ettiğim beyaz, iç mekan çözümlerinde en sevdiğim ama bir o kadar da zor bir renk. Evde baskın olarak siyah ve beyaz kullandım. Duvarları ise kırık beyaz saten boya ile renklendirdim’ diye devam ediyor Müge Hansoy Kınacı.

f6

MUTFAK  Demsaş Dekorasyon&Mobilya’ya özel üretim yaptırılmış mutfağın ona eşlik eden masası Müge Hansoy Kınacı tasarımı. Sandalyeler Ikea’dan, beyaz eşyalar Siemens ve Franke’den seçilmiş. Duvarda Müge Hansoy Kınacı’nın çizimleri bulunuyor. Vycan duvar kağıdı Designo Contracts’tan, halı Step Halı’dan alınmış. 60x60cm Villeroy&Boch seramikler ise Önalanlar’dan tercih edilmiş. Mutfakta Alessi ve Vitra Design Museum imzalı aksesuarlar bulunmakta.

BALKON  Daybed özel üretim, yastıklar Paşabahçe’den, sehpa Nurus’tan alınmış. Duvarda Müge Hansoy Kınacı’nın bir çizimi ve Matisse reprodüksiyonu bir poster bulunuyor. Halı ise Zara Home’dan seçilmiş.

f7

MİNA’NIN ODASI  Mina’nın odasındaki Müge Hansoy Kınacı tasarımı çocuk odası mobilyaları Hartama Mobilya’ya özel olarak yaptırılmış. Avize ve aplikler Lumiere’den, perdeler Designo Contracts’tan, kelebek halı Step Halı’dan, Designers Guild duvar kağıdı Hometeks’ten ve yatak örtüsü Zara Home’dan seçilmiş.

TULYA’NIN ODASI  Mekanda yer alan ve Müge Hansoy Kınacı tasarımı olan çocuk odası mobilyaları Hartama Mobilya’ya özel olarak yaptırılmış. Avize ve aplikler Lumiere’den, Designers Guild duvar kağıdı Homteks’ten ve yatak örtüsü Zara Home’dan alınmış.

Evin duvarlarında Yiğit Yazıcı ve Devrim Erbil’in tablolarına ve grafiker Ahmet Coka ile iç mimar Esin Sözer Kalender’in işlerine yer verilmiş. Evin genelinde yerden aydınlatma kullanılarak gözü yormayan bir ışık sistemi tercih edilmiş. ‘Aydınlatma konusunda en sevdiğim tasarımcıların ürünlerini kullanarak, bütünde çok uyumlu
bir ortam oluşturmaya çalıştım’ diyor Kınacı. Perdeler yerine göre katlamalı ya da  Mottura – Stralys perde sistemiyle çözülmüş.

f8

YATAK ODASI  Müge Hansoy Kınacı tasarımı yatak Maharam kumaşla kaplanmış. Komodinler ve puf yine Kınacı tasarımı ve Hartama Mobilya’ya özel olarak yaptırılmış. Abajurlar Deniz Tunç’tan, yatak örtüsü Zara Home’dan, parça halı Step Halı’dan seçilmiş. Başüstüne siyah beyaz resimler asılmış. Amalfi Silk serisi Phillip Jeffries duvar kağıdı Hometeks’ten, berjer Ikea’dan, Flos Glo Ball lambader Mozaik 220V’tan tercih edilmiş. Müge Hansoy Kınacı tasarımı dolap Hartama Mobilya’ya yine özel olarak yaptırılmış.

‘Sadece özel kılmak istediğim mekanlarda, duvar kağıdı kullandım. Kızlarım, yatak odalarında beğendikleri duvar kağıdını ve renkleri seçerek kendilerine ait bir mekan oluşturdular. Bu yaşlarda verilen sorumlukların ve paylaşımların, çocuklarımızda özgüven ve tasarım adına önemli olduğuna inanıyorum’ diye belirtiyor Kınacı ve ‘Mobilyalarda hem rahat hem de estetik tasarımları tercih ettim. Eve renk katan aksesuarlar, zaman içinde tasarım mağazalarından veya Uzak Doğu seyahatinden aldığım objelerden oluşuyor. Yoğun çalışan biriyseniz, evinizde sakin, göz yormayan ama bir o kadar da estetik ve zamansız tasarımı olan bir ortam yaratmak istiyorsunuz. Çünkü beyniniz öyle yoğun bir renk ve mekan tasarımı peşinde koşuyor ki, evinizin her köşesinde yalın ve sakin detaylar görmek istiyorsunuz. Ben de evimizi böyle bir düşünceyle oluşturdum’ diyerek sözlerini tamamlıyor Müge Hansoy Kınacı.

YAPIM RANA KORGÜL  FOTOĞRAFLAR BURAK TEOMAN