Stil

Her şeyin bir Mesele’si var

Başarılı olmak için öncelikle herkesin inandığı bir meselesinin olması gerektiğini savunan Mesele markasının yaratıcısı Meliha Selen Öztürk, kişisel bağlar kuracağınız tasarımlara imza atıyor. Ev tekstili ve aksesuarlarından oluşan koleksiyon; tasarımından üretimine, ambalajından üzerindeki sembollere kadar yerel ve organik köklere referans veriyor.

mm2

İsmini, yaratıcısının isminin ilk hecelerinden alan Mesele markasının kaliteli ürünleri, %100 yerli üretim olan şans getiren sembolleri, doğaya saygılı duruşu ve size iyi gelecek bir enerjisi var. Nasıl mı? Denizli’de kara tezgahlarda dokunan ham keten ve pamuk peştemaller üzerine, yine geleneksel kumaşlarla evrensel semboller aplike ediliyor. Peçetenin atası olmasına rağmen günümüzde artık üretilmeyen bambu karışımlı geleneksel dokuma peşkirler, Buldan’da sadece Mesele markası için dokunuyor. Kısacası her bir ürün ait olduğu yerden geliyor ve hepsinin üzerinde kendilerine has semboller yer alıyor. Ürünler aynı zamanda üzerindeki sembolleriyle de enerjisini kullanıcısına yansıtıyor. Mesele markasının amacı da işte tam burada öne çıkıyor: Kullanıcıyla iletişim kurabilen tasarımlar yaratmak!

mm3

Mesele’nin kendine has detayları

Mesele’nin satışa sunduğu ürünlerin ortak noktası, hepsinin Türkiye’nin farklı yerlerinde tamamen el işçiliğiyle üretilmesi. Farklı coğrafya ve kültürlere ait evrensel semboller, ürünlere entegre edilerek yeni sahiplerine kavuşmayı bekliyor. Mesele’nin çatısı altında bulabileceğiniz, zeytinyağının tüm şifasını içinde barındıran ‘lokman’ sabunlar içerdikleri doğal özlere göre leke ve akne gibi farklı meselelere sahip. Zeytinler, Ege ve Çanakkale’den; doğal yağlar ise Isparta’dan Kars’a, Balıkesir’den Denizli’ye kadar pek çok yerel üreticiden temin ediliyor.

mm4

Birleşmiş Milletler keçe sanatçısı Mehmet Oğuz Koç’un Ankara Samanpazarı’ndaki atölyesinde ıslak keçe yöntemiyle yaptığı keçe yastıklar, sadece Mesele için tamamen elde üretiliyor. Anadolu’da sandıklardan toplanan, yok olmaya yüz tutmuş Kocaeli kandıra bezi üzerine Trabzon kuşak kumaşı ile semboller işlenmiş keten yastıklar ve Antep’te elde dövülen, talaşla çizilen bakır ehlikeyifler Mesele’nin satışa sunduğu ürünlerden sadece birkaçı. Markanın ürünleri arasında; elde dövülen keçe yastıklar, geleneksel dokuma peştemaller, hamamtası kalıplardan seramik taslar, havlunun atası olan peşkirler, sandıklardan toplanan kandıra bezlerinden yastıklar, Antep işi, mumluk olarak kullanılan bakır ehlikeyifler ve katkısız doğal sabunlar bulunuyor. Geleneksel kumaşlardan kimono ve kaftan arası giysiler ve Eskişehir’den lületaşı aksesuarlar da yolda olan ürünlerin başında geliyor.

mm5

A’dan Z’ye özgün tasarımlar…

Mesele etiketini taşıyan ürünlerin ambalajları da en az ürünler kadar özgün. Peşkirler kavanozda, seramik hamam tasları ise ahşap kutularda kullanıcısına sunuluyor. Her ambalajın içinde, ürünle ilgili bilgilerin esprili bir dille anlatıldığı mesele kartı ile zanaatkarının fotoğraf ve ismiyle tanıtımının yapıldığı bir etiket mutlaka bulunuyor. Mesele ürünleri www.mesele.com.tr’nin dışında, Cenevre’de Heritage, Zmix Nişantaşı, Minikoshop Pera, Art.i.choke Suadiye, August Büyük Armutlu, Hamm Tophane, Halt Galata, Evvel Bahar Konya ve Brandzoo Karaköy’de satılıyor. www.hipicon.com da ürünlerin online olarak satıldığı bir diğer web sitesi. (www.mesele.com.tr )

YAPIM MERVE ÖZTÜRK  STILLIFE FOTOĞRAFLAR PAULINA ARCKLIN  PORTRE FOTOĞRAFI BORA HIRSOVA