Stil

Cennet provası

Brezilya’da vahşi yaşamın ortasında yer alan Kenoa Exclusive Beach Spa&Resort, iddiasız tasarım diliyle doğanın içinde kayboluyor.

KENOA11

Tam önünde Atlantik Okyanusu’nun kilometrelerce uzanan muhteşem kıyı panoraması ile Kenoa Exclusive Beach Spa&Resort, özel olduğu kadar hayranlık uyandıran huzurlu bir kaçış rotası. Brezilya’nın Kenoa doğa alanı içinde kaybolmuş olan otel, güneş içindeki Barra de Sao Miguel sahilinde konumlanıyor. Otelin içindeki 23 villa ve suitin ekolojik ortamı, konfor ve kaliteden ödün vermeden tasarlanmış ince detaylarla dolu. Vahşi yaşamın tam ortasında konumlanan Kenoa’nın göz alıcı fakat iddiasız tasarım dilinde doğal renkler hakim. Shiseido donanımlı spa, okyanus manzaralı fitness center, şarap barı ve dünya çapındaki mutfak, duyuları açan ve ruhu tatmin eden lezzetler sunuyor. Kenoa’nın yaratıcısı Brezilya doğumlu Pedro Marques, ailesine ait yazlık evden ilham alarak bu mekanı hayal etmiş. Onun girişimci ruhu ve gerçek ihtiyaçları anlamadaki sezgisel gücü, otelin ‘eco – chic’ tarzının en önemli nedeni. Daha önce bir konaklama işi tecrübesi olmadığı halde Marques, Kenoa’yı Brezilya’nın en nefes kesen tatil rotalarından biri yapmış.

Kenoa’nın dekorasyon kodları

KENOA9

Mimar Osvaldo Tenorio, Kenoa Exclusive Beach Spa &Resort’u tasarlarken doğanın yaydığı sakinlik ve onun ilkel formlarından ilham aldığını söylüyor. Çeşitli göndermeler, renkler, dokular ve tatlarla bu proje; doğa, insan, sadelik, mahremiyet, lüks ve rahatlığa duyulan özlemi vurgulayarak kendi genetik kodunu gözler önüne seriyor. Dışarıda olduğu kadar içeride de tasarım dili aynı: Basit ve sakinleştirici! Mimar Tenorio çarpıcı bitki örtüsünü mekanın genel kimliği için ana tema olarak belirlemiş.

bb

Akılda kalan mimari özelliklerden biri de peyzaj tasarımında öne çıkıyor: Damı delerek otelin kum zemininden yukarı doğru tırmanan okaliptus ağaçları…

KENOA6

Kenoa’nın iç tasarımı, Afika’dan Amazon’a kadar farklı etnik detaylarla  evrensel bir vizyona sahip.

KENOA14

Otelin banyoları etnik tarzı pekiştiren detaylarla dolu…

KENOA24

Doğal ahşap ve taş doku otelin tümünde kullanılan bir düet.

Dekorasyonda karşıt biçimler ve yüzeyler, kendi dinamik görünümleri içinde beklenmeyen ama düzenli bir hava oluşturuyor. Cilalı ahşabın çıplak tuğla duvarla yaptığı kontrast, doğadan gelen ham malzemenin insan elinden çıkan tasarımlarla omuz omuza duruşu dekorasyondaki zıtlıklardan yalnızca birkaçı… Doku, aroma ve renklerin bir aradaki oyunu sayesinde Kenoa, Güney Amerikan kültürü gibi sarmalıyor insanı. Altın kumlar ve turkuvaz mavisi denizle çevrelenmiş bu mekanı eşi bulunmaz bir tecrübeye dönüştüren özenli tasarım, zenginliğini bağırarak anlatan otellerin aksine, küçük detaylarda ortaya çıkıyor. Çağdaş sanat ve yerel ustaların işleri, Kenoa Resort’un dekorasyonunu tamamlıyor.

Kenoa Resort, mahremiyete öncelik vererek huzur dakikalar, mutluluk dalgaları ve rahatlık öğeleri sunmayı amaçlıyor. Günü beklenmedik hoşluklarla örüp unutulmaz bir seyehat tecrübesi sunuyor.

Kenoa Exclusive Beach&Spa Resort; Rua Escritor Jorge de Lima, 58, Barramar Barra de Sao Miguel, Alagoas, Brezilya. (www.kenoaresort.com)

YAPIM YASEMİN AKSOY