Yeni

Manolyanın sayfaları

Magnolia Culture, yakın arkadaş olan Yelda Süren Elmas ve Zeynep Türkkan Özcan ortaklığında kurulan, kitabın ağırlıkta olduğu ve dekoratif dokunuşların da yer aldığı bir konsept mağaza. Teşvikiye’de ikinci şubeyi açan ortaklarla yeni adreste bir araya geldik ve kitapların büyülü atmosferine girdik!

mm2

Galata’dan sonra böyle bir yer açma fikri nasıl doğdu? İlk mağazamızı Ekim 2012’de Galata’da açmıştık. Hedef kitlemize uygun olduğunu düşündüğümüz için 2013’te Teşvikiye’de ikinci mağazamızı açtık. Her ikimiz de okumanın önem verildiği ailelerde büyüdük. Mağazanın adını belirlerken ikimizin de çok sevdiği manolya ağacından ilham aldık.

Magnolia Culture’daki ürünler hakkında bilgi verir misiniz? Mimari, sanat, dekorasyon, sinema, fotoğraf, moda, mücevher ve popüler kültür gibi ana başlıklar altında, Taschen, Flammarion, Thames and Hudson, Rizzoli ve Teneues gibi yayınevlerinin kitaplarını satıyoruz. Amacımız, kitabın merkezde olduğu bir konsept mağaza oluşturmak. Kitapları, sanatçı Felekşan Onar’ın bizim için yaptığı cam objelerle destekliyoruz. Tasarımcı Arzu Dalbaşar’ın ahşap kutuları, tepsileri ve abajurları mağazamızın vazgeçilmez parçalarından… Bir İsviçre mum markası olan Miz En Cire, bizim için özel bir seri üretti ve Eylül ayında eşsiz kokularıyla dükkanımızda yer alacak. Freiamania bileklikler de mağazamıza kattığımız son yeniliklerden…

M3

Buraya katacağınız ürünlere nasıl karar veriyorsunuz? Ürünlerin bir bütün içinde birbirini destekleyen ürünler olmasına özen gösteriyoruz ancak kalite bizim için en önemli kriter!

Mağazanın dekorasyonuna yön verirken destek aldınız mı? Mimar Aslı Altaylı Kohen ile beraber çalıştık ancak Yelda ve Zeynep olarak her ikimiz de dekorasyonda aktif olarak yer aldık. Yer döşemesinden avizeye kadar beraber karar verip uyguladık. Sıcak ve samimi olması bizim için çok önemliydi. Müşterinin kendini rahat hissederek kitapların arasında istediği gibi vakit geçirip keyifli bir deneyim yaşaması önceliğimizdi.

M4

Müşteri çeşitliliğinizden bahseder misiniz? Kitabı seven herkes müşterimiz…

En son okuduğunuz kitap hangisi? Zeynep: Metin Hara’nın Yol adlı kitabını okudum. Yelda: Ayse Kulin’in Hayal adlı kitabını okudum.

Kitapların dekorasyona katkısından bahsedersek, neler söyleyebilirsiniz? Kitaplar artık dekorasyonda sıkça yer alıyor ve sehpaların üzerinde evlere sıcaklık katıyor. Dekoratif amaçla bile olsa kitapların evlere daha sık girmesi bize göre umut verici…(www.magnolia-culture.com)

YAPIM RANA KORGÜL  FOTOĞRAFLAR BURAK TEOMAN