Yeni

Nice modern 10 yıllara!

İstanbul Modern Mağaza, müzenin kuruluşunun 10. yılını Türkiye’nin önemli tasarımcı ve sanatçılarının tasarladığı özel bir koleksiyonla kutluyor. 10. yıl koleksiyonu, İstanbul Modern’in proje ve sergilerindeki disiplinlerarası yaklaşımını yorumlayan tasarımlardan oluşuyor.

Türkiye’nin ilk müze mağazası olan İstanbul Modern Mağaza, İstanbul Modern’in 10. yılında sekiz tasarımcı ve sanatçının katkısıyla özel bir koleksiyon oluşturdu. 2004 yılında açıldığı günden bu yana müze koleksiyonundan ve sergilerinden esinlenerek tasarlanan özgün hediye seçeneklerinden sanat kitaplarına, tasarım ürünü ev ve ofis eşyalarından çocuklara yönelik objelere uzanan geniş bir koleksiyonla hizmet veren İstanbul Modern Mağaza, zengin birikimini öne çıkarmak amacıyla sanatçı ve tasarımcıları özgün tasarımlar üretmeye davet etti. Sınırlı sayıda üretilen özel ürünlerden oluşan proje kapsamında Erdem Akan, Ümit Altun, Ali Bakova, Ela Cindoruk, Meriç Kara ve Kunter Şekercioğlu mağaza koleksiyonu için müzenin 10. yılından esinlenen tasarımlar yaparken Taner Ceylan ve Seçkin Pirim özel sanatsal çalışmalar gerçekleştirdi.

Tasarım ve sanatla yorumlanan 10 yıl…

İki yıldır İstanbul Modern Mağaza’nın tasarım danışmanlığı görevini de yürüten Erdem Akan, koleksiyon için İmkansız Kare vazo serisini tasarladı. Erdem Akan, imkansızlığın inandığımız ve çalıştığımız oranda kaybolan en büyük illüzyon olduğu görüşünden hareketle, müzenin kare logosuna gönderme yapan bir vazo tasarımı gerçekleştirdi. Ümit Altun, İstanbul Modern’in 10. yıl koleksiyonuna, gelişimi neredeyse İstanbul Modern’in yaşıyla örtüşen ve tablet bilgisayarlarda kullanılabilecek Stylus Pen tasarımıyla katılırken, Ali Bakova İstanbul Modern’in kare logosundan hareketle, biraz müzede duvara asılı ince bir kare tablo gibi, biraz dijital iletişim araçlarının inceliğinde, fazla cepli, dışavurumcu, naif ve aşırı doğal M:X Kare çantayı tasarladı. Ela Cindoruk tasarladığı X serisinde, İstanbul Modern’in yaşını Roma rakamı ile 10’u temsil eden X harfinin farklı yazı karakterleriyle birlikte bir form, desen ve bütünlük oluşturmasını amaçlamış. Meriç Kara, lastikle kilitlenen defter fikrini sade bir yaklaşımla yeniden yorumlarken Kunter Şekercioğlu Kök adını taşıyan vazo tasarımında, İstanbul Modern’in paylaştığı ve koruduğu değerleri 8000 yıllık geçmişe sahip Anadolu malzemesi seramikle göstermiş. Taner Ceylan imzalı fincan tasarımı pek çok medeniyete sembol olmuş bir hayvan olan yılandan yola çıkıyor. Seçkin Pirim’in 10. yıl koleksiyonu için tasarladığı objeler ise sanat çalışmalarıyla organik bir bağ kurarak, heykellerini gündelik kullanım alanına aktarıyor. Sınırlı sayıda üretilen İstanbul Modern 10. yıl koleksiyonundaki objeler, İstanbul Modern Mağaza’nın müze ve Point Hotel Barbaros mağazalarının yanı sıra kurumun sanal mağazasında yer alıyor. (www.istanbulmodern.org)

YAPIM YASEMİN ŞENER